Estadao.com.br – Brazília
Sao Paulo második számú lapja megrendelt egy elemzést a Roland Berger tanácsadó cégtől, amely megállapította, hogy a politika növeli a következő recesszió bekövetkeztének valószínűségét. Jövőre ugyanis 24 országban tartanak választásokat, és a világ népességének 53 százalékát befolyásolják majd az eredmények. Az sem mellékes tény, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja közül négyben is az urnák elé szólítják a szavazókat: az Egyesült Államokban, Oroszországban, Franciaországban és Kínában. Ezek a megméretések a felmérés szerint újabb akadályokat jelentenek majd a vállalt reformok végrehajtásában.
eluniversal.com, globovision.com – Venezuela
A világ befolyásosabb hitelminősítője, a Standard and Poor's tovább rontotta Venezuela besorolását, mert új értékelési rendszert vezetett be. Ez már a politikai stabilitást is tekintetbe veszi, és ennek fényében az adósság visszafizetésének értékelése hosszú távon BB–ról B+ minősítést kapott. Az új minősítéshez csatolt közlemény szerint az állandó államosításokon kívül az elnök, Hugo Chávez egészségi állapotának bizonytalanságai is hozzájárultak a változtatáshoz. A leminősítés közvetlen előzménye, hogy Chávez közölte, hazaszállítja külföldről, többek között az Egyesült Államokban és több európai államban tartott arany- és devizakészletét is. A dél-amerikai ország már jó ideje szerepel a CMA Datavision, a londoni adatszolgáltató ügynökség tízes csődlistáján Argentínával, és a legtöbbször az első öt hely valamelyikén.
Agenciafinancieira.iol.pt – Portugália
A Portugal Diário gazdasági melléklete idézte a 2008-as esztendő közgazdasági Nobel-díjasát, Paul Krugmant, aki már nem lát más utat Portugália előtt, csak az államcsődöt. A PIIGS-államok két nagy állama, Olaszország és Spanyolország megmenekülhet, de a másik három országnak nem sok az esélye van az euró megtartásához mint fizetőeszközhöz. Becslései alapján Olaszországnak most 10 százaléka van az euróövezet elhagyására, míg a görögöknek 50. Ha nem sikerül garantálni a piacoknak a mentőövek sikerét, akkor ijesztő következményekkel járhat az olasz távozás az euróövezetből. Májusban egyébként Krugman még egy százalékra becsülte az olasz és spanyol távozás esélyét.
Orbán Viktor: Ez a legsötétebb óra, amiben vagyunk