A zavargások után lassan megtelnek a brit börtönök

Az angliai zavargásokat követően a brit börtönökben az elítéltek száma naponta több mint száz fővel nő, és az intézetek szerint a börtönök lassan megtelnek, ha továbbra is ilyen ütemben érkeznek az elítéltek.<br /><br /><a href="http://www.mno.hu/portal/804538" target="_blank"><strong>• A közösségi oldalak képviselőivel tárgyalna a brit belügyminiszter</strong></a><br /><a href="http://mno.hu/portal/804258" target="_blank"><strong>• Fordulópont: „Nem ez volt a válság, az még csak most jön”</strong></a>

MNO
2011. 08. 19. 12:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A börtönigazgatók szövetsége közölte: az elmúlt hat napban 677 elítélt érkezett az angliai és walesi börtönökbe. A börtönökben büntetésüket töltők száma általában csökken vagy legalábbis nem változik augusztusban, mert akkor a bíróságok ritkábban ülnek össze.

Hivatalosan 1200 szabad helyet tartanak fenn a brit börtönökben, ezeket töltik most fel a rendbontások miatt elítéltekkel. Az igazságügyi minisztérium múlt heti közlése szerint 440-en kerültek börtönbe a zavargások miatt, ami azt jelenti, hogy már akkor rekordot ért el az elítéltek száma. A tárca akkor úgy látta, „egész biztosan” kezelni tudják a kialakult helyzetet, és már több intézkedést is tettek, így például egy harmadik ágyat helyeztek el a kétágyas cellákban.

A BBC szerint az elmúlt napok zavargásai nyomást gyakorolhatnak a kormányra, hogy eredeti terveivel ellentétben mégse zárjon be a jövő hónapban két börtönt, a worchestershire-i Brockhillben és Délnyugat-Londonban.

David Cameron miniszterelnök korábban úgy nyilatkozott, egyetért a bíróságok által a rendbontások ügyében hozott szigorú ítéletekkel. Ugyanakkor több képviselő kifogásolja a szerintük túl kemény ítéleteket. Kedden két férfit négy év börtönbüntetésre ítéltek azért, mert a Facebook közösségi weboldalon biztattak rendbontásra.

A The Guardian napilap pénteki számában statisztikát tett közzé, amely szerint a bíróságok a zavargások miatt átlagosan 25 százalékkal hosszabb börtönbüntetést szabnak ki a vádlottakra, mint ha azok „békeidőben” követtek volna el hasonló bűncselekményeket.

Kiengedték az egyik rendbontót

Kiengedtek pénteken egy nőt a börtönből, akit korábban öt hónapra ítéltek az angliai zavargásokban való részvétele miatt: ez az első sikeres fellebbezés a rendbontások ügyében. A kétgyermekes anyát, Ursula Nevint múlt szombaton öt hónap börtönbüntetésre ítélték Manchesterben, mert elismerte, hogy egy barátjától elfogadott egy rövidnadrágot, amelyet korábban a fosztogatások közepette egy üzletből loptak el.

A 24 éves nő fellebbezett az ítélet ellen, amit a bíróság másodfokon elfogadott, mivel a nő közvetlenül nem vett részt a fosztogatásban. A nőre végül a börtönbüntetés helyett 75 óra közmunkát szabtak ki azzal az indokkal, hogy Ursula Nevin tudta, honnan származik az általa elfogadott ruhadarab.

Az elsőfokú tárgyaláson a bíróság arra hivatkozva ítélte őt börtönbüntetésre, hogy szem előtt kellett volna tartania, milyen példát mutat viselkedésével két fiának. Az igazságügyi minisztérium egy szóvivője nem kívánta kommentálni az esetet, mondván, a bíróságok függetlenek a kormánytól.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.