Frankfurter Allgemeine Zeitung – faz.net
A német napilapban Mechtild Küpper Ahol minden elmegy, onnan sokan elmennek című cikkében tudósít Berlinből, ahol számos kerületben a lumpenproletariátus diktatúrája érvényesül.
Röviddel az 1989-es forradalom után egy NDK-s emberi jogi aktivista úgy fogalmazott: „Egy nép, amelyik igazán szabad akar lenni, az szabad.” Analóg módon a mai Berlinről elmondható: egy népesség, amelyik valóban rosszul akar viselkedni, azt alig lehet megakadályozni.
Kreuzbergben évtizedek óta óvnak a „dzsentrisedéstől” és a szegény emberek kiszorításától. A berlini iskolákat tönkretették a szenátus és a koalíciós partnerek iskolareformjai. A csendes beletörődés a rossz státus quóba messze túlnő a baloldali pártokon és miliőjükön. A takarékosságáról és józan gazdálkodásáról közmondásos „sváb háziasszony” eleve vesztes Berlinben. A fővárossá váláskor elveszett a közösségi ellenőrzés, és így egyes csoportok részérdekeiket kiélhetik a közösség kárárra.
A Kreuzbergben élőknek az az érzése, hogy a negyed a turistáknak szép, de a bennszülötteknek drága. Mások úgy vélik, Berlin nemcsak kellemesen lazává vált, hanem kényelmetlenül faragatlanná is. Létrejött a lumpenproletariátus diktatúrája, ami ellen senki sem tud védekezni. Miközben a New York-i metró vezetése 20 éve bejelentette, hogy vége a graffitizésnek, Berlinben minden frissen festett falat azonnal bepiszkítanak. Aki a köztereket nem kívánja feladni, annak ápolnia kell azt és az első szabályszegést is büntetnie kell.
Az együttélés problémáit a pártok egyedül képtelenek megoldani, túl sokáig számított a félrenézés a tolerancia jelének.
Report Mainz – swr.de/report
A német közszolgálati televízió oknyomozó riportműsora Buschkowsky óv a szegények németországi bevándorlásától című cikkében foglalkozik a mind nehezebben kezelhető berlini romaproblémával.
Heinz Buschkowsky (SPD) Berlin-Neukölln polgármestere óv a szegények növekvő beáramlásától Romániából és Bulgáriából. A magazinnak adott interjúban kijelentette, szerinte az EU egy jelentős szegénységi vándorlás előtt áll. „Azok a roma családok, akik most hozzánk jönnek, nyilvánvalóan maradni akarnak.” Megállapítása szerint Berlin Neukölln kerületében „szigeteket” képeznek.
Más nagyvárosokban dolgozó kollégái hasonló tapasztalatokról számoltak be. Azonban tartományi és országos szinten a politika még nem ismerte fel, hogy megérkezésük új integrációs problémát jelent.
Buschkowsky az interjúban hangsúlyozta, hogy a városoknak több forrást kell rendelkezésre bocsátaniuk, hogy a beköltözött uniós polgárok integrációs problémájára reagáljanak.
Sírás a víz alatt