Némi zavart okozott a vadásztársadalomban egy július 28-ával hatályba lépett jogszabály-módosítás, amely megszüntetett egy vitatott kiváltságot. Emlékezetes, hogy a törvény korábban azt mondta ki: nem kell állami vadászvizsgát tennie azoknak, akik erdészeti, mezőgazdasági, közép- vagy felsőfokú oktatási intézményben meghatározott tananyagból vizsgáztak, vagy felsőfokú vadgazdálkodási szakirányú végzettséget szereztek.
Az évtizedes gyakorlatot különösen azután érte támadás szakmai körökből, hogy az elmúlt években megszaporodtak az OKJ-s képzések, s velük együtt a kivételezettek is. A bírálók elsősorban azt kérdőjelezték meg, hogy az iskolapadból kikerültek valóban rendelkeznek-e olyan szakismerettel, mint a vadászvizsgán bizonyított társaik. Érthető tehát, hogy sokan örömmel fogadták a kormány módosítását, többek azonban szerzett jogaikat érzik veszélyben, s azt kérdezgetik: most akkor nekik is számot kell adniuk tudásukról? Bár ellenkező véleményekkel is találkoztunk az internetes fórumokban, Nagy István, a Pest megyei vizsgabizottság tagja lapunk kérdésére leszögezte: Nem! Az új jogszabály visszamenőlegesen nem állapít meg kötelezettséget, akinek van vadászjegye, még ha lejárt is, megújíthatja azt. A szakértő elismerte: a rendelet nem tökéletes, az iskolarendszerű képzésen végzettek ugyanis megérdemelnék a korábbi privilégiumot, de vélhetően a sürgős döntéshozási folyamat nem tett lehetővé cizelláltabb megoldást. Azt viszont üdvözölte, hogy az új jogszabály értelmében nem lehetnek automatikusan vadászok a gyorstalpalókról, tanfolyamokról érkezők, akik egyébként önmagukra és másokra is veszélyt jelenthetnek. A környezet, a vad és a fegyverek kiváló ismerete nélkül ugyanis lehetetlen biztonságosan és jól vadászni – szögezte le Nagy István. Könnyű belátni, hogy a helyes fegyverhasználat elsajátításához sok gyakorlásra van szükség.
Balda Róbert, egy régi, de a mai kor igényeinek megfelelően felújított budakeszi lőtér ügyvezető igazgatója kérdésünkre elmondta, az állami vadászvizsga gyakorlati részének számonkérése s az azt megelőző felkészülés – mások mellett – náluk zajlik. A minden érdeklődő számára elérhető és nyitva álló lőtéren különböző golyós- és sörétespályákon gyakorolhatnak, és a vadászjelöltek igény szerint akár különórákat is vehetnek; ezeken természetesen minden segítséget megkapnak a lőtér oktatóitól.

Elektromos roller: brutális bírság járhat az ittas vezetésért