„Ez az utolsó ár, ebből már nem engedek”

A vajdasági lapokban megjelenő ingatlanhirdetésekből ítélve még sohasem volt ekkora túlkínálat lakásokból és házakból a tartomány falvaiban, mint mostanában – olvasható az Újvidéken megjelenő Dnevnik című lapban.

MNO
2011. 08. 19. 8:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tulajdonképpen nemcsak a Vajdaságban, hanem Szerbia-szerte található sok olyan jól felszerelt, melléképületekkel ellátott családi ház, amelyhez még öt-hat hektár föld is tartozik, és tulajdonosaik 5000 és 8000 euró közötti áron kínálják megvételre.

A Dnevnik a bánsági Kikindától húszegynéhány kilométerre fekvő Padé falut említi példaként. A településnek van vegyesboltja, iskolája, katolikus és pravoszláv temploma – és olyan háza is, amely még 1900 euróért sem kelt el, legalábbis eddig. „Pedig 700 négyzetméteres telken fekvő két szoba-konyhás házról van szó, felújított tetővel, melléképületekkel, mégsem kell senkinek” – magyarázza a ház tulajdonosa. „De ez az utolsó ár, ebből már nem engedek” – teszi hozzá az alig 3000 lelket számláló, többségében magyarok, valamint szerbek és romák által lakott kis bánsági faluban élő asszony.

Hasonló a helyzet a szerémségi Erdővégen (Erdevik), és a közelében fekvő Bingulán is, ahol 3000 euróért kínálnak megvételre szoba-konyhás, fürdőszobás, hajópadlós családi házat, felújított födémmel, melléképületekkel, a házhoz tartozó kisebb gyümölcsössel. „Onnan is mindenki a városba, Újvidékre és Belgrádba szeretne menni” – írja a vajdasági újság. A Nagybecskerek melletti – többségében szlovákok által lakott – Aradácon 5000 euróba kerül egy 3000 négyzetméteres telken fekvő családi ház. Az ellenpélda: az Újvidék közelében elterülő Gajdobrán egy 120 négyzetméteres családi ház, 5700 négyzetméteres háztájival már 15 500 eurót kóstál.

A Dnevnk szerint e példák azt bizonyítják, hogy a szerbiai–vajdasági „ingatlanok árát többnyire a város közelsége, a házak-lakások felszereltsége, nem kevésbé a hozzá tartozó termőföld nagysága határozza meg”. Nagy hátrány, ha rossz a közlekedési összeköttetés. Ez utóbbi a fiatalokat és idősebbeket egyaránt elriaszthatja attól, hogy „Isten háta mögötti” helyre költözzenek, hisz a fiatalok számára a munkába állás lehetősége a fontos szempont, az idősebbek számára pedig az orvosi-kórházi ellátás lehet a meghatározó.

A verseci községhez tartozó 22 településen több százra tehető azoknak a családi házaknak a száma, amelyek üresen állnak, mert tulajdonosaik kivándoroltak, vagy csak néhanapján térnek vissza őseik otthonába.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.