Nagy bevételt hoznak a biciklisek

Évente összesen 2,9 milliárd fontot – 894 milliárd forintot – köszönhet a brit gazdaság a szigetországban egyre nagyobb népszerűségnek örvendő kerékpározásnak – derült ki egy tanulmányból.

MNO
2011. 08. 27. 17:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A London School of Economics (LSE) szakemberei olyan tényezőket vettek figyelembe a biciklizés gazdasági előnyeit vizsgáló tanulmányukban, mint a kerékpárgyártók éves bevételei, a kerékpárok és kiegészítőik értékesítése és a kerékpározáshoz kapcsolódó foglalkoztatottság.

Az adatok szerint a brit gyártók 51 millió font bevételre tettek szert a tavaly értékesített 3,7 millió kétkerekűnek köszönhetően, ami 28 százalékkal haladta meg a korábbi év eladásait. A Sky televíziós csatorna és a brit kerékpárversenyeket szervező British Cycling megbízásából készített tanulmány szerint a biciklin közlekedő britek egy főre jutó éves „bruttó kerékpáros terméke” (Gross Cycling Product, GCP) 233 font volt.

A kerékpárszektorban dolgozó 23 ezer ember 500 millió fonttal – 154 milliárd forinttal – gyarapította az állam bevételeit a több mint 100 millió fontot kitevő jövedelemadók és a társadalombiztosítási hozzájárulások révén. A tanulmány szerint 2010-ben összesen 208 millió utat tettek meg a britek biciklin. A kerékpárosok száma 1,3 millióval 13 millióra nőtt a korábbi évekhez képest.

Az újonnan csatlakozók, akik közül félmillióan már a rendszeres kerékpározók közé tartoznak, összesen 685 millió fonttal gyarapították a gazdaság bevételeit, míg a „nagy öregek” teljes gazdasági-piaci értéke 635 millió fontra rúgott. Az sem érdektelen, hogy a biciklin közlekedő dolgozók átlagosan 7,4, míg a kétkerekűeket nélkülöző társaik 8,7 napnyi betegszabadságot vesznek ki évente.

A tanulmány szerint ha a jelenlegi kerékpározási arány 20 százalékkal növekedne 2015-ig, az további megtakarításokat jelentene a gazdaságnak: 207 millió fontot a közlekedési dugók ritkulása, 71 milliót a környezetszennyezés apadása és 52 milliót az egészségügyi kiadások csökkenése miatt. „A jó hír az, hogy a strukturális, gazdasági, társadalmi és egészségügyi tényezők végre igazi előrelépéshez vezettek a brit kerékpározás területén” – idézte az LSE munkatársaként dolgozó Alexander Groust a The Guardian online kiadása (guardian.co.uk).

„A kormány teljes mértékben elkötelezett a kerékpározás mint a közlekedés egyik egészséges és szórakoztató formájának népszerűsítése mellett. A biciklizés segít csökkenteni a forgalmi dugókat, több lehetőséget nyújt a gyerekeknek a testmozgásra, és szerepet játszhat a klímaváltozás ellen vívott harcban is” – fejtette ki véleményét Theresa Villiers közlekedésügyi miniszter.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.