A palagáz esély Lengyelország számára

A palagáz-kitermelés esély Lengyelország és Európa számára az orosz földgázszállításoktól való egyoldalú függőség megszüntetésére és a gáz árának csökkentésére – állítja az a jelentés, amelyet egy krakkói „agytröszt”, a Kosciuszko Intézet tett közzé Varsóban.

MNO
2011. 09. 02. 13:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kiadvány lengyel, nyugat-európai és amerikai szerzői szerint a palagáz-kitermelés – amely jelenleg az Egyesült Államokban nagyméretekben folyik, míg néhány európai országban egyelőre kísérleti fázisban van – már most is közvetett hatással van az uniós piacra, mert a palagáz miatt Amerikában csökkent a cseppfolyós gáz (LNG) iránti kereslet, amelynek egy része így Európába kerül.

Ahhoz azonban, hogy a palagáz valóban ellensúlyt képezzen az orosz nyersanyaggal szemben, komoly elszántságra és erőfeszítésre van szükség az Európai Unió részéről – írták a szerzők –, azt sugallva, hogy az Európai Bizottságnak vonzó befektetésösztönző rendszert kellene kidolgoznia a palagázkutató és -kitermelő cégek számára. A korábbiakhoz képest jelenleg ugyanis fordított a helyzet: nem a tőke keresi a ritka gázlelőhelyeket, hanem a gazdag lelőhelyek várják a tőkét. Ennek a kidolgozandó ösztönzési rendszernek ugyanakkor a legmagasabb környezetvédelmi normák és az erre vonatkozó uniós direktívák szigorú betartásával kell párosulnia a jelentés szerint. A palagáz-kitermelés lehetővé tenné az EU számára a szén-dioxid-kibocsátás gyors csökkentését is az egyik szerző szerint.

Lengyelország jelenlegi évi gázfogyasztása 14,4 milliárd köbméter, ebből 9,2 milliárd orosz importból, 4,2 milliárd hazai lelőhelyekről, 1 milliárd pedig Németországból származik. Szakértők szerint a mintegy 5,3 ezer milliárd köbméterre becsült lengyel palagázkincs – Európa legnagyobb készlete – 10-15 éven belül évi 100 milliárd köbméter nem konvencionális gáz termelését is lehetővé tenné, bár valószínűbb, hogy ez a mérték inkább mintegy 20-30 milliárd köbméter lenne, ami így is 300 évre biztosítaná a teljes lengyel szükségletet, és exportra is bőven jutna belőle.

A Lengyel Olajbányászati és Gázipari Vállalat (PGNiG) a napokban jelentette be, hogy nemzetközi döntőbírósághoz fordul amiatt, hogy a Gazprom nem hajlandó csökkenteni a gáz árát: orosz álláspont szerint a 2010-ben kötött megállapodás három évig érvényes, és csak ezután lehet az árakat újratárgyalni, amit a lengyelek vitatnak.

Waldemar Pawlak gazdasági miniszter csütörtökön közölte, hogy Észak-Lengyelországban, Slupsk és Lebork környékén már elkészültek az első fúrt kutak, és szeptemberben megindulhat a kutatás a palagáz után, amiben hat cég vesz részt, köztük a BNK Petroleum Polska és a Canadian Lane Energy. Az ipari szintű kitermelés azonban leghamarabb 10-15 év múlva indulhat meg Lengyelországban.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.