Vélhetőleg az ideiglenes nemzeti kormány meg fog szilárdulni Líbiában, és sor kerül majd Szirt elfoglalására is, ahol még Kadhafi erői jelentős számban állomásoznak – mondta el Csejtei. Nehéz lesz az ország déli részének a felszabadítása, mivel ott helyezkednek el az egykori diktátorhoz hű törzsi erők, de a NATO segítségével ez is sikerülhet – tette hozzá.
Az ideiglenes hatalom helyzetét erősíti, hogy a nyugati államok egyre több zárolt pénzt szabadítanak föl és bocsátanak a rendelkezésükre – mutatott rá Csejtei. A külügy társaság elnöke úgy látja, hogy hamarosan sor kerülhet a víz- és áramszolgáltatás helyreállítására az országban, ami szintén a stabilizációt segítheti – hangsúlyozta a szakértő.
A NATO nélkül nem ment volna
Líbiában 2011. február 15-én kezdődtek tüntetések a Kadhafi-rezsim ellen, amely gyorsan erőszakba torkollott. A felkelők központja az ország keleti részén lévő Bengáziban helyezkedett el, amely később az ideiglenes nemzeti tanács székhelyévé vált. Líbiában márciusra polgárháborús helyzet alakult ki, és úgy tűnt, Kadhafi képes lesz a felkelés leverésére. Március 19-én a NATO közbelépett, és hathatós segítségük révén augusztusra Tripolit is elfoglalták a felkelők, így Kadhafi gyakorlatilag elveszítette hatalmát.
Nincs iszlamista veszély
„Optimista vagyok Líbia jövőjét illetően, és sokakkal ellentétben szerintem nem kerül a bukott államok sorsára.” Csejtei szerint abban az esetben, ha az ország új vezetői az olaj- és gázkincset nem saját hatalmuk erősítésére és korrupcióra fordítják, akkor az észak-afrikai állam elindulhat egy stabil és bizonyos értelemben demokratikus fejlődés útján.
Az esetleges iszlamista fordulat kapcsán a külpolitikai szakértő úgy vélekedett, hogy Egyiptommal szemben az országon belül jóval kisebb a vallás szerepe, és a társadalmon belül sincsenek hasonló törésvonalak. A vallási elemek háttérbe szorításában természetesen Kadhafinak is jelentős szerepe volt – tette hozzá.
Még messze vannak az új választások
Legkorábban a jövő év végére emelkedhet vissza a háború előtti szintre a líbiai nyersolajtermelés – mondta a keddi Financial Timesnak a líbiai állami olajvállalat újonnan kinevezett elnöke. Nuri Berruien a londoni gazdasági lapnak adott interjúban kijelentette: 2012 végén vagy 2013 elején érheti el a Kadhafi-rezsim elleni fegyveres felkelés előtti 1,6 millió hordós napi átlagot a Líbiában kitermelt olaj mennyisége.
Időközben kiderült, hogy az ENSZ kész azonnali segítséget nyújtani a líbiai Átmeneti Nemzeti Tanácsnak (ÁNT) a választásokra való felkészülésben – jelentette ki hétfőn Ian Martin, a világszervezet főtitkárának, Ban Ki Munnak a különleges tanácsadója Tripoliban. Az ÁNT egészen addig fogja irányítani Líbiát, amíg az észak-afrikai ország teljes területének felszabadítását követő nyolc hónapon belül meg nem választják a körülbelül 200 tagú alkotmányozó nemzetgyűlést. A tervek szerint az általános választásokat egy évvel később tartják.
Csejtei rámutatott arra is, hogy az olajvagyonon kívül stabilizáló szerepet tölthet be az ország délkeleti részén lévő, még feltáratlan ásványkincskészlet is. A kiemelkedés másik útja a turizmus ismételt föllendítése lehet, mivel a 2000 kilométeres tengerpart és a római időkből megmaradt műemlékek kiváló lehetőségeket biztosítanak Líbia számára – zárta szavait a szakértő.
(MNO, MTI)

Ennyit keres egy mérnök Magyarországon