Koizumi Dzsunicsiro, aki 2001–2006 között töltötte be Japán miniszterelnöki posztját, volt az utolsó olyan politikus ebben a székben, aki meghatározó szerepet tudott játszani az ország életében. Lemondása óta már öt kormányfőnek kellett távoznia a posztjáról, miközben a 2009-es választáson súlyos vereséget szenvedett a több évtizede hatalmon lévő Japán Liberális Párt (LDP). A Japán Demokrata Párt (DPJ) közel kétharmados győzelmet aratott, de ennek ellenére nem képes biztosítani a stabil kormányzást, és válságról válságra sodródnak.
A kabinet eddig két miniszterelnököt „fogyasztott el”, akik nem voltak képesek a gazdaság felpörgetésére, és a szükséges reformok elfogadtatására. A kormány helyzetét csak súlyosbította a március 11-i földrengés, és az azt követő fukusimai atomkatasztrófa. A Naoto Kan vezette kormány múlt pénteken adta be a lemondását, majd a demokrata párt most hétfőn Noda Josihikót választotta elnökének. Az eddigi pénzügyminiszterről kedden szavazott a parlament és választotta meg miniszterelnöknek.
Nincs vízió?
Az új vezetőnek a következő választásig már csak szűk két éve van, és ezen idő alatt egyesítenie kell megosztott pártját, valamint az ellenzéket is be kell vonnia a problémák megoldásába. Mindezek annak fényében tűnnek lehetetlen vállalkozásnak, hogy az új kormányfő inkább számít egy technokratának, mint egy víziókkal rendelkező karizmatikus vezetőnek.
20 év gazdasági stagnálást és a márciusi katasztrófát követően a japánok egy olyan vezetőre vágynak, aki víziókkal rendelkezik – mondta Jeff Kingston egyetemi tanár, Ázsia-szakértő. Szerinte Noda nem az az ember, aki képes lenne munkahelyeket teremteni a gazdaság felpörgetésével, valamint reményt adni az embereknek. Elemzők szerint a miniszterelnöknek a legnagyobb gondja saját pártjával lesz, mivel a legnagyobb csoportot irányító Icsiro Ozawa nem állt mögéje. A jelentős befolyással rendelkező politikus az előző miniszterelnököt is folyamatosan „fúrta”, hozzájárulva annak bukásához.
Biztonságos választás
Noda hatalmas feladat előtt áll, mivel egyszerre kell kezelnie az újjáépítést, a nukleáris katasztrófát és a gyengélkedő gazdaságot úgy, hogy valamelyest pacifikálja az ellenzéket. Az elmúlt években az volt az általános jelenség a szigetországban, hogy az új miniszterelnök nagy népszerűséggel kezdi a pályáját, majd gyorsan elveszti azt, és lemond. Ez történt Kannal is, és emiatt „fogynak el” ilyen gyorsan a miniszterelnökök is.
Kingston szerint az új miniszterelnök egy kompromisszumos jelölt volt a DPJ-n belül, és megválasztása nem sértette sok ember érdekét. „Egy biztonságos, de egy nem túlságosan lelkesítő választás” – tette hozzá az elemző. Noda számára a legnagyobb kihívás, hogy egy vízió mentén egyesítse és inspirálja a nemzetet. Egyesek ahhoz hasonlítják az új kormányfő helyzetét, hogy téli időben egy hógolyót kell feljuttatnia a hegyre, amely így folyamatosan növekszik és egyre nehezebb lesz.
Kicsik az elvárások
Az egyik országos napilap arról írt szerdán, hogy Japán nem engedheti meg magának, hogy Noda megbukjon. „A miniszterelnök a kampány során arról beszélt, hogy a DPJ egy szikla szélén áll, és ez lehet Japán utolsó esélye. Ő érzi a válságot, de kérdés, mit fog csinálni” – olvasható az újság elemzésében. Az egyik legnagyobb probléma az óriásira nőtt államadósság, ami mostanra az ország GDP-jének közel a duplájára a nőtt, és azt feltétlenül csökkenteni kell.
A miniszterelnök abban az esetben, ha túléli a következő egy évet, bizonyára indulni fog a jövő szeptemberi pártelnökválasztáson, ahol könnyen vereséget szenvedhet Maehara Szeidzsi korábbi külügyminisztertől. Ennek oka, hogy utóbbi politikus lényegesen népszerűbb, mint Noda, és a DPJ is inkább vele futna neki a következő parlamenti választásnak. Ami mindenképpen Noda malmára hajthatja a vizet, hogy az emberek nagymértékben kiábrándultak a DPJ-ből, így az elvárásaik is jóval kisebbek a miniszterelnökkel szemben, ami mindenképpen csökkenti a rá nehezedő nyomást.
(AP, MNO)

Videón a brutális kutyatámadás: vérzett a tacskó, sokkot kapott a gazdi