A Fővárosi Állat- és Növénykertben, a budapesti Tropicariumban, az Óbudai Kulturális Központban, a győri Xantus János Állatkertben, a Kecskeméti Vadasparkban, a nyíregyházi Sóstó Zoo-ban, a Szegedi Vadasparkban és a Jászberényi Állat- és Növénykertben játékos vetélkedők, totó, kirakós, „vipera–sikló felismerés” színesíti a programokat.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) Rákosivipera-védelmi programjának munkatársai a Rákosi vipera napot azzal a céllal rendezik, hogy bemutassák hazánk legveszélyeztetettebb hüllőjét és ráirányítsák a figyelmet az élővilág sokszínűségének csökkenésére – közölte a szervező csütörtökön az MTI-vel.
Magyarországon a rákosi vipera 1974 óta védett, 1988 óta fokozottan védett, 1992-től pedig természetvédelmi szempontból a „legkiemeltebb” kategóriába tartozik, természetvédelmi értéke 1 millió forint. A jelenlegi populációk mindössze Magyarország két területén, a Hanságban és a Kiskunságban maradtak fenn.
A rohamos térvesztés legfőbb oka élőhelyeinek átalakítása. A gyepek nagy részének mezőgazdasági művelésbe vonása és a kígyók kereskedelmi célú gyűjtése mellett a szándékos pusztítás is azt eredményezte, hogy a faj a kihalás szélére került. Ezért volt szükség a komplex természetvédelmi program elindítására.
(MTI)

Bajban Karácsony Gergely: törvénytelenné nyilvánították Budapest 2025-ös költségvetését!