Az elnök leszögezte: mindemellett Románia célja az, hogy csökkentse katonai jelenlétét a térségben. „Koszovót el nem ismerő államként jelentős kontingenst állomásoztatunk Észak-Koszovóban, a legforróbb térségben. Tárgyalnunk kell európai partnereinkkel arról, milyen elképzeléseik vannak a békefenntartói misszió jövőjéről, Románia ugyanis csökkenteni szeretné az ott állomásozó erői létszámát” – mondta Traian Basescu. Azt is leszögezte, hogy Bukarest Koszovó elismerése kapcsán a közel-keleti helyzet mintájára jár el. Románia mindaddig nem ismeri el Koszovót, amíg Belgrád és Pristina nem jut megegyezésre” – jelentette ki az államfő.
„Semmi sem indokolja, hogy a Balkánnal kapcsolatosan más elveket alkalmazzunk, mint a Közel-Kelet esetében. Célunk felhívni az Európai Unió tagállamainak figyelmét a koszovói katonai jelenlét kiegyensúlyozására. Románia azzal a feltétellel vett részt az Eulex-misszióban, hogy részvételét ne tekintsék a koszovói intézményépítéshez nyújtott támogatásként” – hangoztatta az államfő. A Szerbiából néhány éve kiszakadt Koszovó északi, többségében szerbek lakta részében tevékenykedő Eulex-misszió feladata a rendfenntartás és a szerb és albán lakosság közötti konfliktusok megelőzése. A háromezer fős misszióban Románia 115 csendőrrel és 60 rendőrrel vesz részt.
Traian Basescu egyéb külügyi témákat is érintett. Arra kérte a nagyköveteket, hogy támogassák Moldova felvételét az EU-csatlakozásra váró nyugat-balkáni országok csoportjába. Mint kifejtette, Bukarest célja az, hogy meggyőzze a többi uniós tagállamot ennek az ötletnek az életképességéről. „Persze ha Chisinau arra kér, hogy már ne támogassuk, akkor abbahagyjuk, de reményeink szerint fenntartják azon céljukat, hogy előbb-utóbb az EU tagjává váljanak” – mondta Basescu.
Az államfő arra is felhívta a nagykövetek figyelmét, hogy kövessék nagyobb éberséggel a külföldön élő román állampolgárokkal kapcsolatos problémákat, és még az illető országok kormányait megelőzve hívják fel rájuk a bukaresti illetékesek figyelmét. „Nem lankadhat a figyelmünk a külföldön dolgozó románokkal kapcsolatosan, különösen Olaszország, Spanyolország és Franciaország esetében, de nem csak ott. Jól tudjuk, hogy már a skandináv országokban is problémák adódtak a törvénybe ütköző cselekedetek és a koldulás miatt” – emlékeztetett Traian Basescu.
(kronika.ro)

Orbán Viktor üzent Bukarestnek: csak egy feltétellel működne együtt az új román elnökkel