Hillary Clinton külügyminiszter a jelentés bemutatásakor egyebek között arra hívta fel a figyelmet, hogy miközben a Közel-Keleten és Észak-Afrikában hosszú ideje hatalmon lévő autokrata vezetők hatalmának a megdöntése millióknak ad reményt a szabadságra, új fenyegetések is megjelennek a vallási és etnikai kisebbségek szempontjából. Felszólította ezeket az országokat, hogy az elnyomás egyik formáját ne cseréljék fel egy másikra. A külügyminiszter szerint „a térségben élők az első lépéseiket teszik a demokrácia felé, és ha el akarják érni céljaikat, akkor nem cserélhetik fel az elnyomás egyik formáját egy másikra”.
A külügyminisztériumi jelentést ismertető AP amerikai hírügynökség emlékeztetett arra, hogy az év eleje óta Tunézia, Egyiptom és Líbia – ahol hosszabb idő óta hivatalban levő tekintélyuralmi vezetőket fosztottak meg a hatalmuktól – azt ígéri, hogy a demokrácia felé veszi az irányt, Szíriában és Jemenben pedig folytatódnak a zavargások. Az Egyesült Államok nyilvánosan is aggodalmának adott hangot a felkelés utáni felekezeti erőszak, valamint a vallási és etnikai kisebbségekkel kapcsolatos bánásmód miatt Egyiptom és Líbia esetében. Ugyancsak elítélte, hogy Szíriában vallási kisebbségeket támadtak meg, valamint a kormány hónapok óta folytatja az ellenzékkel szembeni brutális akciókat. A jelentésben aggodalommal említették meg Iránt és Szaúd-Arábiát is a vallásszabadság megsértésének esetei miatt.
Az amerikai külügyminisztérium értékelése szerint rosszabbodott a vallásszabadság helyzete Kínában és Afganisztánban. A világ legnagyobb muzulmán közösségének otthont adó Indonézia kormánya ugyan általánosságban kiáll a vallásszabadság mellett, de bizonyos esetekben nem tudott védelmet nyújtani a vallási diszkriminációval és túlkapásokkal szemben. Az amerikai értékelés szerint vegyes a kép Vietnamban, ahol a kormány új istentiszteleti helyek százainak a létesítését engedélyezte, azonban a helyi hatóságok lassan veszik nyilvántartásba a kisebbségi vallási csoportokat, vagy meg is tagadják tőlük a regisztrációt.
(MTI)

KRESZ-teszt: Ön tudja, ki halad át először a kereszteződésben?