Tulassay Tivadar, a felsőoktatási egyetem rektora az orvosi esetek infokommunikációs eszközökkel való szimulációjának fontosságát hangsúlyozta. Kifejtette, hogy az információtechnika fejlődésének ebben a mostani fázisában már léteznek úgynevezett skill-laboratóriumok, vagyis készséget fejlesztő laboratóriumok, ahol komputertechnikával hatékonyan lehet szimulálni orvosi eseteket, és meg lehet tanítani az optimális választ.
A rektor arról is beszámolt, hogy a katonaság orvosi ellátási logisztikája, az ott lévő készségek szinten tartása szintén szimulálható. Hozzátette: a NATO-nak akkreditált, kompatibilis szimulációs protokollokkal és programokkal kell rendelkeznie.
Kopcsó István, a NATO KEKK igazgatója a megváltozott szakmai és társadalmi elvárásokról beszélt, és jelezte, hogy ma már a műveleti területen az orvosi ellátás nem lehet rosszabb, mint máshol. Elmondta: Afganisztánban komoly, jól felszerelt kórházak vannak, de a legnagyobb nemzetek sem képesek egyedül fenntartani ezeket. Jelezte ugyanakkor, hogy az együttműködési szándék messze áll az együttműködési képességtől, a képzési rendszerek, az eljárásbeli és nyelvi különbségek, a műszerezettség eltér.
Kopcsó István szerint „ahhoz, hogy három-négy nemzet együtt tudjon működni a műveleti területen, ezeket a skilleket meg kell szerezni jóval a művelet előtt”. Hozzátette: a következő év kulcsprogramja a szimuláció lesz.
(MTI)

Kőgazdag Metta és Szandi átrendezték a hazafelé tartó repülőt