The New York Times (nytimes.com)
Ismét különös fordulatot vett a republikánus előválasztás kampánya: Rick Perry texasi kormányzót a HPV-vírust visszaszorítani hivatott rendelkezése miatt támadják vetélytársai – tudósít a The New York Times. Perry, aki egyébként jelenleg vezeti a versenyt, „nevetségesnek” találja az ügyet, bár nem csodálkozik, hogy ellenfelei „szalmaszálakba kapaszkodnak”.
A HPV elleni oltás védelmet nyújt a potenciálisan halálos, de mindenképp különösen veszélyes méhnyakrák ellen. A szakértők szerint a vakcinálás kötelezővé tétele helyes és felelős döntés, az amerikai konzervatívok azonban másként gondolják. A republikánus elnökjelölt-aspiránsok hétfői vitájában Michelle Bachmann és Rick Santorum is felszólalt Perry döntése ellen, a kormányzati túlhatalom példájának nevezve a rendelkezést. Sarah Palin félhivatalos jelölt egy televíziós műsorban fogalmazott meg hasonló álláspontot.
Perry ugyanis 2007-ben rendeletet hozott, amely már az általános iskola hatodik osztályában kötelezővé – és ingyenessé – tette a megelőző kezelést, bár a szülők külön kérésére gyermekük kimaradhatott az oltásból. Az ügy több szempontból is szálka a szociálisan konzervatív szavazótábornak, akik egyébként Perry bázisát alkotják. Egyrészt felülről próbálja meghatározni az egészségügyi ellátást – erre, ahogy azt az Obama-féle reform elleni felháborodás is mutatta, az amerikaiak felettébb kényesek. A HPV ráadásul csupán szexuális úton terjed, egyes szülők pedig attól tartanak, kislányuk beoltása valamilyen módon aktívabb és korábban kezdett nemi élethez fog vezetni – a vérmesebb konzervatívok a szexuális felvilágosítást is károsnak tartják. Ráadásul az a – tudományosan kevéssé megalapozott – nézet is tartja magát, hogy az oltások valamilyen módon károsíthatják a gyermek egészségét.
Az ügynek azonban van egy másik oldala is. 2007-ben ugyanis egyetlen cég, a Merck gyártott szövetségileg szankcionált oltóanyagot, a vállalat állami lobbistája pedig éppen Mike Toomey, Perry egykori vezető tanácsadója volt. A gyógyszergyártó aztán a kormányzó kampányához is hozzájárult, Perry szerint „jelentéktelen” 5000 dollárral (a hivatalos dokumentumokban már ennek hatszorosa szerepel). Bachmann a jobboldalon újonnan divatba jött kifejezéssel a „vállalati csicskások kapitalizmusáról” beszélt, a többiek pedig egyetértően bólogattak.
A rendeletet végül az állami kongresszus érvénytelenítette, Perry pedig nem vétózta meg az őt felülbíráló döntést. Az oltást egyébként erősen ajánlja több szakértői szervezet is, köztük az Amerikai Gyermekorvosok Szövetsége és a Rákellenes Liga, a Gyógyszerészeti Intézet múlt havi vizsgálata pedig megállapította, a vakcina biztonságos, egészségkárosodáshoz nem vezet. Jelenleg két terület, Virginia állam és Washington D.C. kötelezi lakosait a megelőző kezelésre.
Perry a vita során elmondta, bánja, hogy nem működött jobban együtt a törvényhozással a kérdésben, rendelkezése tartalmáért azonban nem kért bocsánatot. Szóvivője később „nevetségesnek” minősítette a vetélytársak állításait. „Nem meglepő, hogy minden egyes szalmaszálba belekapaszkodnak, hogy igyekeznek magukra irányítani a figyelmet – közölte Mark Miner. – Perry kormányzó ugyanakkor továbbra is az olyan igazán fontos kérdésekre fog koncentrálni, mint a munkahelyteremtés vagy a gazdaság rendbetétele.”
CBS (cbs.com)
Eltekintenek az egész testre kiterjedő motozástól az amerikai reptereken – legalábbis a gyermekeknél – közölte Janet Napolitano védelmi miniszter. A 12 éven aluliakat ezentúl kevésbé tolakodó módon világítják majd át, azaz a biztonságiak nem nyúlnak nemi szerveikhez és nem vetetik le cipőjüket – tudósít a CBS.
Napolitano a kongresszusi terrorellenes bizottság ülésén számolt be a változásokról, amelyek a jövő hónaptól lépnek életbe. A miniszter azt is közölte ugyanakkor, néhány esetben továbbra is ellenőrzik majd a kicsiket, mivel a terroristák akár gyerekeket is hajlandók feláldozni céljaik érdekében, és „a rendszerben szükség van váratlan eseményekre, kiszámíthatatlanságra”. Az amerikai közlekedési hatóságok tavaly vezettek be új, szigorúbb ellenőrzési rendszert, amely a nemi szervek és a mellek vizsgálatát is előírja, és az ügynökök – komoly felháborodást okozva – gyakran óvodáskorú gyermekeknél is ezt a módszert alkalmazták.

Súlyos galandféreg-fertőzés terjed Magyarországon