Európa még kivár, sokan azonban már most a pénzüket akarják

Hollandiában eddig sem volt rossz választás futballistának állni, mostantól azonban Spanyolország is biztos megélhetést jelent, ha valaki meg szeretné kapni a fizetését. Messi, Cristiano Ronaldo csodagóljait ugyanis egy évig kénytelenek lettünk volna nélkülözni, ha nem születik megállapodás a spanyol liga és a szakszervezet között a játékosok béréről.

Gabay Balázs
2011. 09. 04. 7:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fent említett két ország ligái immár pálmafás szigetként emelkednek ki a problémás bajnokságok tengeréből. Németalföldön eddig is százszázalékos garanciát vállalt a játékos-szakszervezet a futballisták jussáért, a liga és az futballisták érdekvédői meg tudtak állapodni a kollektív szerződés kereteiről. Nem mondható el ugyanez a három legnagyobb kontinentális topligából kettőről.

Augusztus elején villámcsapásként érkezett a hír, miszerint a Serie A labdarúgóinak sztrájkja miatt elmaradhat az olasz bajnokság első fordulója. A munkabeszüntetésnek az volt az oka, hogy a klubok és a játékosok szakszervezetei nem tudtak dűlőre jutni a kollektív szerződés megújítása ügyében. A klubok sokkal inkább teljesítményfüggő kontraktust kötöttek volna, a játékosok pedig jogaik bővítését szerették volna elérni. A vélemények sokáig nem közeledtek, egy forduló feláldozását követően azonban egymás tenyerébe csaptak a felek, és elindulhat a campionato.

Megfertőzte őket

Az olasz sztrájk azonban egy félszigettel arrébb is megfertőzte a játékosokat: a spanyol labdaművészek kijelentették, addig nem hajlandók rúgni a bőrt, míg követeléseik nem teljesülnek. – A spanyol első és másodosztály csapatainál az utóbbi években egyre többször merült fel problémaként, hogy a klubok az idény végére nem tudták kifizetni játékosaikat – kezdte Horváth Gábor, a Hivatásos Labdarúgók Szervezetének főtitkára. – Ezért a spanyol futballisták és érdekvédőik is jobbnak látták, ha különböző garanciákat építenek be a kollektív szerződésbe.

A liga és a játékos-szakszervezet közötti tárgyalások eléggé elhúzódtak, múlt hét csütörtökön kanyarították az aláírásokat a szerződésre. A csúszás természetesen nem csupán a csapatok felkészülését és a játékosok életét érinti, hanem a milliós bevételt hozó jegyeladáson keresztül, a televíziós közvetítéseken át szinte mindent. Nagy kérdés persze, hogy a két topligát követik-e a kisebb bajnokságok, netán a „regnáló” Premier League.

Egy pályán kell edzeniük

– Hollandia és Olaszország jelen pillanatban az a két bajnokság, ahol létrehoztak egy olyan alapot, melyből a labdarúgók fizetésének száz százalékát fedezni tudják, ha egy játékossal kibabrál a klubja – folytatja Horváth Gábor. Olaszországban ugyanakkor nagyon érdekes volt a helyzet a sztrájk idején. Vannak ugyanis olyan játékosok – ilyen például az MTK-s Pátkai Máté –, akik, ha nem bólintanak rá a klubok által eléjük tolt szerződés hosszabbításra, körön kívül kerülhetnek. Ez annyit jelent, hogy az egyesület reggel hatkor vagy este nyolckor is elküldheti edzésre, vagy például külön gyakorlásra kényszerítheti a labdarúgót. Az olasz szakszervezet ezért most belevette a kollektív szerződésbe azt a pontot, miszerint az egész keretnek – hacsak nincs orvosi indoklás – együtt, egy pályán kell edzenie.

A minimálbértől az ekhóig

Magyarországon szintén jelen van a kollektív szerződés, azonban igen messze vagyunk még az olasz vagy a holland példától. A honi klubok többsége eddig minimálbérre jelentette be labdarúgóit, akik emellett aláírtak egy arculatátviteli szerződést is. Utóbbi hozza a nagyobb pénzt, a futballisták ugyanis ezen keresztül gyakorlatilag reklámbevételhez jutnak. Az utóbbi hónapokban azonban alapjaiban változott a helyzet. „Igen, a klubok többsége átállt az ekhóra (ekho: egyszerűsített közteher-viselési hozzájárulás). A váltás nem volt kötelező, de az ekhózók körének kiterjesztésével az egyesületek kétharmada áttért az új adózási formára. Természetesen két-három klub még mindig van, amelyik megtartotta a minimálbéres rendszert, ők ezt látták megfelelőbbnek” – adott egyszerű magyarázatot Horváth Gábor.

A főtitkártól megkérdeztük, minek tudható be, hogy a tengerentúli kosárlabda-bajnokságban (NBA) hasonló problémák merültek fel, de sokkal hosszabb ideig „kitartottak” a játékosok. A szakember nem kívánt érdemben reagálni a kérdésre, azt azonban elmondta, hogy a játékos-szakszervezeteket tömörítő nemzetközi testület (FIFPro) a napokban érkezett Budapestre. A szeptember 1–2. között zajló nemzetközi konferencián hatvan ország képviseltette magát, és az ekho mellett szó esett a kereskedelmi szerződésekről, a labdarúgás gazdasági ösztönzőiről és a magyar ötletről, ami a társasági adó sportcélú felhasználását tűzte ki célul. Természetesen a spanyol sztrájk is szóba került a rendezvényen, arra azonban még várni kell, hogy a hazai labdarúgók ugyanazokkal a biztosítékokkal a hátuk mögött futhassanak ki a pályára, mint spanyol, olasz vagy holland kollégáik. Ki tudja, talán még sztrájkra sem lesz szükség hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.