Kiélezett küzdelmek, remek védekezések és pörgős játék jellemezte az utóbbi idők legizgalmasabb férfi NB1-es kosárlabda-mérkőzését, mikor egymásnak feszült az Albacomp és a Szolnok. A Tisza-parti kosárcsarnokban 3000 lelkes néző előtt küzdöttek a csapatok. A finálé után érkezett a hír: a fehérváriak kitűnő játékosa, Hanga Ádám az öreg kontinens legerősebb bajnokságába igazol, a magyar válogatott reménységét, aki 5 év alatt vált az Albacomp egyik meghatározó játékosává, a Basquet Manresa szerződtette. A sajtónak akkor is volt miről hírt adnia, amikor Hanga játékjogát lefoglaltaa texasi elitalakulat: a San Antonio Spurs felismerte a játékosban rejlő értékeket.
A magyar kosárlabda nemcsak a meleg idő miatt „izzadhatott”, de a nagy elvárások is forróvá tették a nyarat. Úgy tűnt, hogy a pótselejtezőkben nagy lehetőség rejlik: ugyanabban az évben szerepelhet Európa-bajnokságon női és férfi válogatottunk. A részvétel presztízskérdés volt, hiszen a Mészáros Lajos által irányított keret 1999-ben vett részt utoljára kontinensviadalon, akkor három vereség volt a mérleg. Az augusztus 31-én rajtoló litván Európa-bajnokság előtt kezdetét vették a körmérkőzéses pótselejtezők, Magyarország Finnországgal és Portugáliával került össze, végeredményként négy mérkőzésből négy vereséggel, csoportutolsóként zárt.
Nem volt meg az egyensúly
Az eredményeket látva az újaknak (Báder Márton, Trotter Obie) nem sikerült megtalálni a helyüket, a régi, már bevált játékosok meg elvesztették azt. Egyszerűen nem alakult ki a megfelelő egyensúly a csapatban. A litván Eb selejtezőit megelőző időszakban volt egy csapat, amely megfelelően fel volt építve: kialakult egy stílus, kialakultak a szerepek, aminek eredményeképpen várakozáson felül játszottak – mondta el az MNO-nak Zsoldos András, aki két alkalommal nyerte el Az év edzője címet Magyarországon (1997, 2005). Az edzői repertoárt négy magyar bajnoki, továbbá két Magyar Kupa-arany gazdagítja. A szakvezetés célja is az volt, hogy összeálljon a csapat és tudják hozni azt a szintet, amit a selejtezők előtti időszakban nyújtottak. A rendelkezésre álló rövid idő alatt azonban ez nem sikerült – fűzte hozzá a magyar felnőtt kosárlabda-válogatott egykori szövetségi kapitánya.
A Finnország és Portugália ellen a körmérkőzéses pótselejtezőkön elért eredményekkel kapcsolatban a szakember elmondta, pillanatnyilag ennyire voltak képesek a magyarok. A finnek összességében erősebb játékkal nyertek ellenünk, a portugálok esetében pedig a rutin érvényesült amellett, hogy képesek voltak a magyar csapatra erőltetni a saját stílusukat.
Több nemzetközi szereplés kell
A szakember szerint a magyar csapatoknak több nemzetközi szereplésre lenne szükségük, felnőtt és utánpótlás szinten is; érdemes lenne több energiát fektetni az utánpótlás- és szakemberképzésbe, hiszen bizonyos szempontból a magyar kosárlabda leképezése a válogatott. Az egész sport megítélése más lett volna, ha kijutunk az Eb-re. A sport népszerűségének hatására többen jelentkeztek volna kosarazni a klubokba. Ennek eredményeként egy magasabb szintű utánpótlásképzés indulhatott volna el, hiszen nagyobb gyerekállományból táplálkozva könnyebb a tehetségek kiválasztása.
Ha jobb egy port megítélése, a hátteret is könnyebb megalkotni – mondta Zsoldos, aki jelenleg a Honvéd szakmai igazgatójaként azon dolgozik, hogy visszaállítsák – ahogy fogalmazott – a csapat régi fényét. Zsoldos hangsúlyozta: az utánpótlás-nevelés egyelőre – főként pénz és szakember hiány miatt – nem megoldott. Szükség van olyan edzőkre, akik tisztában vannak a nemzetközi követelményekkel, képesek átadni a tudást, elősegítve ezzel a sportolók fejlődését. „Az utánpótlás szinttől kiindulva, egészen a felnőtt élvonalig, benne kell lenni a nemzetközi körforgásban – szögezte le. – Nem igazán fogadnak el minket, nincsen tekintélyünk. Jó lenne, ha a belső megítélés mellett a külső megítélés is javulna. Mindenki mondja, hogy fontos az utánpótlás-nevelés, de érdemben nem történik semmi” – fűzte hozzá.
Óriási lehetőség
1999 után nagyon fontos lett volna részt venni egy kontinensviadalon a magyar kosárlabda megítélése szempontjából is. Játékosaink itt tudják megmutatni magukat a nemzetközi elitben, itt fejlődhetnek – mondta el az MNO-nak Hanga Ádám menedzsere, Lóránt András. Rámutatott: a selejtezőn részt vett másik két gárda, Finnország és Portugália szakvezetője is óriási lehetőségnek tartja, hogy ott lehetnek csapatukkal az Európa-bajnokságon. (A FIBA tavaly jól átgondolt lépésként – a bevételek nagy része a jegyeladásokból és a közvetítési jogokból származik – mesterségesen duzzasztotta fel az Európa-bajnokságon részt vevő országok számát – a szerk.) Lóránt hangsúlyozta: Annak, hogy a férfi és a női válogatottunk sem jutott ki az Európa-bajnokságra, lehet következménye, hogy játékosaink a jövőben kevesebb lehetőséget fognak kapni külföldön – a partner, edző jóval kevesebb minőségi mérkőzésen láthatja játszani a tehetséges sportolót.
Vannak olyan képességű magyar játékosok, akik a hazainál erősebb ligában is megállnák a helyüket, akikbe érdemes energiát és időt fektetni. Ehhez viszont elengedhetetlen a nemzetközi megméretés, hogy idővel legyen lehetőség továbblépni. Ez kizárólag akkor fog menni, ha van több magyar játékos és klub a nemzetközi kosárlabdaéletben – mondta Lóránt.
Zsoldos András szerint olyan magyar kosárlabdázókra van szüksége a külföldi csapatoknak, akik valamilyen téren többet, jobbat nyújtanak, mint az adott klub hazai játékosai. „Van, aki megállná a helyét, mert van olyan szintű, mint egy helyi játékos, de nem jobb. Azért meg nem fogják oda hívni” – fejtette ki. A helyzet fordítva is igaz, kizárólag tehetséges külföldi játékosok érvényesülhetnek hazánkban: egy rossz, tapasztalatlan kosárlabdázó erre nem képes.
Vannak hiányosságok
A magyar bajnokságról szólva Zsoldos elmondta: jobb, mint azt külföldön sokan gondolják, de vannak hiányosságok. Az Albacomp–Paks–Szolnok–Körmend négyes állandó nemzetközikupa-szereplésével sikeresebben abszolválhatta volna válogatottunk a Litvániában megrendezésre kerülő Európa-bajnokság selejtezőit.

Ennyit keres egy mérnök Magyarországon