Az amerikai kémszolgálatok fokozott figyelmet fordítanak a líbiai lázadók között harcoló iszlamista elemekre, különösen azután, hogy a múlt héten az interneten közzétették a hatalom kisajátítására vonatkozó terveiket. „Több fórum résztvevői azt javasolták, hogy az átmeneti időszak után a harcot a szekuláris lázadók és az Átmeneti Nemzeti Tanács ellen kell folytatni” – hangzik egy, a múlt héten nyilvánosságra hozott amerikai kormányzati jelentés, amely ugyanakkor nem tudta meghatározni, hogy voltaképpen mekkora befolyással is rendelkeznek a dzsihádisták.
A dokumentum ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy a szövetkezés egybeesett a mostanában Abdel-Hakim Belhadzs néven emlegetett Abu Abdalláh al-Szadik gerillavezér Tripoliban történt felbukkanásával. Abu Abdalláh, aki korábban az al-Kaidához közel álló Líbiai Iszlám Harcoló Csoport (LIHCS) egyik vezetője volt, személyesen irányította Kadhafi fővárosi irányító központjának bevételét.
Kadhafi 2009. december 9-én 200 dzsihádistát – köztük LIHCS-tagokat – engedett szabadon cserébe azért, hogy azok nyilvánosan megtagadták az erőszakot. Amerikai terrorelhárítási szakértők szerint azonban a gesztus a szervezet számos tagjának esetében nem tekinthető őszintének.
A harc kezdete
Noman Benotman, az al-Kaida líbiai csoportjának egykori tagja márciusban azt állította a The Washington Timesnak, hogy az észak-afrikai országban mintegy ezer aktív iszlamista szélsőséges tevékenykedett. Egy, a lapnak nyilatkozó katonai illetékes szerint részben a Nyugat lesz okolható azért, ha a Kadhafi bukása utáni zűrzavarban – amit a szélsőséges fórumozók közül többen csak „a harc kezdetének” tekintenek – az iszlamistáknak sikerül majd magukhoz ragadni a hatalmat és Líbiát teokratikus állammá alakítani. A NATO-légicsapásokkal és egyéb támogatással „kikövezzük az utat számukra” – nyilatkozott a neve elhallgatását kérő védelmi tisztségviselő.
„A gazdaság általában véve viszonylag stabil”
Abdalláh Samia, az Átmeneti Nemzeti Tanács (ÁNT) gazdasági minisztere kifejtette: annak ellenére, hogy súlyos üzemanyag-, víz- és munkaerőhiány van az országban, az infláció továbbra is egy számjegyű, és semmilyen jel nem utal arra, hogy a drágulás veszélyeztetné a háztartások pénzügyeit vagy megállítaná a kilábalást a válságból. Samia úgy fogalmazott: „a gazdaság általában véve viszonylag stabil”. „Az árak stabilak, annak ellenére nincs hiperinfláció, hogy egyes termékek ára nőtt” – tette hozzá.
Az ÁNT minisztere megerősítette, hogy kezelni igyekeznek a pénzhiányt, és biztosította hallgatóságát, hogy a „likviditási problémák meg fognak oldódni”. „Éppen most kapunk rengeteg valutát” – fogalmazott a politikus, aki elmondta, hogy mintegy 1,5 milliárd líbiai dinárnyi (244 milliárd forint) papírpénzt szállítottak már Nagy-Britanniából. Ez harmadával emeli a forgalomban lévő készpénz mennyiségét – tette hozzá.
Görögország vizet ad
Görögország 48 ezer palack ivóvizet szállít Tripoliba, amelynek lakosai augusztus vége óta vízhiánnyal küzdenek – közölte az athéni külügyminisztérium hétfőn. Dimitrisz Dollisz görög külügyi államtitkár vezetésével kedden küldöttség utazik a líbiai fővárosba, ahova két C–130-as típusú katonai repülőgéppel szállítják el a felajánlott ivóvizet. A kétmilliós Tripoli lakosainak nagy része nem jut ivóvízhez azóta, hogy a líbiai felkelők augusztus végén bevonultak a városba.
Kadhafi biztonsági embere Nigerbe szökött
Nigerbe szökött vasárnap Moammer Kadhafi megbuktatott líbiai vezető biztonsági embere, Manszúr Dao. A volt biztonsági főnök, a biztonsági dandár parancsnoka mintegy tucatnyi másik dezertőrrel egyelőre a Niger középső részén lévő Agadezben tartózkodik.
(Fotók: Reuters)
Ugyancsak átlépte líbiai–nigeri határt Aghaly Ag Alambo egykori nigeri tuareg lázadóvezér, akinek fegyveresei két éve hagytak fel lázadásukkal Niger és a Mali területén. Akkoriban Kadhafi közvetített a szemben álló felek között.
(MTI)

Miniszterelnöki üzenet a Harcosok Klubja előtt