Az amerikai foglalkoztatási adatok kora délutáni közzétételét követően, ami a dollár és az euró árfolyamában számottevő veszteséget okozott a befektetési menedék svájci frankkal szemben, a svájci frank érintette a 251 forintos jegyzést is. Az eurót péntek délután 275,38 forinton jegyezték a csütörtök délutáni 273,65 forint után. A dollár 193,58 forinton állt 191,47 forint után, a japán jent pedig 2,5251 forinton jegyzik 2,4925 forinttal szemben. Napközben az euró árfolyama 276 forint, a dollár árfolyama 194 forint, a japán jen árfolyama pedig 2,53 forint felett is állt.
A devizapiacokon pénteken a fokozódó euróövezeti stabilitási kételyek árfolyam-befolyásoló hatása adta meg a kereskedés alaphangját. A kockázatkerülő befektetői magatartás előtérbe kerülésével megnőtt az érdeklődés a befektetési menedék eszközök iránt. A svájci frank árfolyama és az arany ára emelkedett. Az euró pénteken 1,13-as svájci frank árfolyamról 1,11-re, a dollár 0,795 svájci frankról 0,78-ra gyengült, az arany ára unciánként 1830 dollárról 1880-ra emelkedett.
A svájci frank iránt megnövekedett befektetői érdeklődést csak fokozta a svájci gazdasági miniszter, Johann Schneider-Ammann még szerdán tett kijelentése, miszerint „még hosszabb ideig kénytelenek leszünk együtt élni az erős frankkal”, valamint hogy „rövid távon kizárólag a jegybank képes befolyásolni a frank árfolyamát”. A hét második felében ezért megindult az intervenciótól köztudottan ódzkodó svájci jegybank „próbára tétele”, már csak azért is, mert „tartósan magas” svájcifrank-árfolyammal a biztonságot kereső befektetők készek elfogadni akár a negatív kamatlábat is, mivel befektetéseiket nem hozam-, hanem értékmegőrzési céllal helyezik el.
Pénteken az euróövezet pénzügyi stabilitásával szembeni kételyeket a megszorítási program eredményeinek felülvizsgálatára Görögországban tartózkodó „EU–IMF–EKB-trojka” távozása, valamint a görög pénzügyminiszter beismerése fűtötte fel, amely szerint országa valóban elvétheti a segélycsomag esedékes részletének folyósítása fejében kitűzött idei deficitcélt. A negatív hangulatot valamelyest mérsékelte, hogy az egyik súlyosan eladósodott euróövezeti ország, Spanyolország megtette az első konkrét lépést az eladósodás törvényes korlátozásának alkotmányba foglalása felé.
A piacok gyakorlatilag egész héten az amerikai foglalkoztatási adatokra vártak a gazdasági fellendülés kilátásainak megítéléséhez. A pénteken közzétett adatok tanúsága szerint augusztusban megtorpant a gazdaság munkahelyteremtő képességének javulása.
(MTI)

Orbán Viktor: A türk országok nélkül Magyarországon nem lenne biztonságban az energiaellátás