A termelők szeptember 30-ig nyújthatják be kártérítési igényeiket a megyei kormányhivatalokhoz, és legkésőbb december közepéig megkapják a kártérítést. A gazdák „fix hektáronkénti kárfedező juttatás” néven kaphatnak 360 ezer forint támogatást, ezt az összeget a kormány az elmúlt évek termésátlagából és a termények átlagárából számította ki – olvasható a közleményben.
Magyarország számára nemzetstratégiai érdek, hogy az ország GMO-mentessége megmaradjon; „semmi olyan tény vagy indok nem merült fel, amely miatt a tárca és a magyar kormány változtatna ezen az állásponton” – hangsúlyozza a VM. A VM hozzáfűzi: a mezőgazdasági piacokat jellemző kiélezett verseny és az egyre szigorúbb minőségi előírások mellett Magyarország azért képes a világ ötödik legnagyobb vetőmagexportőreként jelen lenni a világpiacon, mert megköveteli a jó minőségű, igazolt eredetű, génmódosítástól mentes vetőmagok előállítását. Ez az ország számára kiemelkedő gazdasági előnyt jelent, és a kormány a hatályos jogszabályok betartásával és betartatásával mindent megtesz az ország GMO-mentes mezőgazdaságának fenntartása érdekében.
A közleményben a minisztérium arról is beszámol, hogy július végéig a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MGSZH) Növénytermesztési és Kertészeti Igazgatósága 535 vizsgálatot végzett és a szakemberek 4 szója, illetve 10 kukorica tételben találtak GMO-szennyeződést. Azokon a területeken, ahol GMO-szennyezett vetőmagokat vetettek, az MGSZH a jogszabályoknak megfelelően minden esetben a növények megsemmisítését rendelte el, mert az állomány további GMO-szennyeződések forrása lehetett volna – áll a közleményben.
(MTI)

Bajban Karácsony Gergely: törvénytelenné nyilvánították Budapest 2025-ös költségvetését!