A pusztító erejű földrengés, amelynek közel 2700 halálos áldozata volt, Északnyugat-Kína tibetiek lakta, elhagyatott vidékén 87 kolostorban okozott kárt. Helyreállításukra a kínai kormány összesen 990 millió jüant, vagyis körülbelül 32 és fél milliárd forintot tervez költeni. Eddig a munkálatok 63 százalékával végeztek.
A közel másfél évvel ezelőtti híradásokból megismert Gjegu város hegyei között megbújt Trangu, a 350 ezres lélekszámú Jüsu prefektúra három legfontosabb tibeti kolostorának egyike. Romjait – a helyenként még álló falak ellenére – alig többnek, mint „egy halom törmeléknek” írják le a helyszínen járt tudósítók. Gjeguban az épületek túlnyomó része 2010. április 14-én egyenlővé vált a föld színével, a Tranguban élő szerzetesek közül 23-an vesztették életüket. A romok a kolostor buddhista ereklyéinek, szobroknak, tekercseknek az ezreit temették maguk alá.
„A kolostor felbecsülhetetlen értékű műemlék, megőrzésével a kultúra becses forrását mentjük meg a jövő generáció számára” – állapította meg Tung Cse-csiang, a Csinghaj tartományi kulturális örökségvédelmi hivatal helyettes vezetője.
A kínai kormány 4 millió jüant (131 millió forint) különített el a központi költségvetésből a felújításra. A kolostor lámája, Lodroe Nyima arról számolt be, hogy a kormányzati pénzhez további adományokat kívánnak gyűjteni, hogy a romos terület egy részét emlékparkká alakíthassák.
A romok megőrzésével megbízott főmérnök a feladatot ötvenéves karrierje „legnagyobb kihívásának” tartja. Li Cseng-kang külön is utalt arra, hogy a cementből, sárból és szalmából megalkotott szerkezetek rekonstruálása nem lesz könnyű, s – mint mondta – az építkezés során természetesen ragaszkodnak a kolostor eredeti külső megjelenéséhez is. Li még azt is megjegyezte, hogy a munkát a tengerszint felett 3700 méteren kell elvégezniük.
(MTI)

Tankcsapda: íme a harmadik tag: „Ő az igazi”