Az EVP, a Szegedi Tudományegyetem urológia klinikája és a Beckman Coulter orvosdiagnosztikai cég együttműködésében szervezett szűrőprogramban a személyes adatok rögzítése után megkérdezik a pácienseket a panaszokról és társbetegségekről, ezután a jelentkezők kérdőívet töltenek ki az esetleges vizelési problémákkal és a szexuális életükkel kapcsolatban, megmérik testsúlyukat, testmagasságukat, haskörfogatukat, valamint vérnyomásukat is, végül vért vesznek tőlük.
A meghirdetett vizsgálat iránt hatalmas az érdeklődés, a férfiak feltehetőleg azért mutatnak nagyobb hajlandóságot a szűrésen való részvételre, mert az ellenőrzés a korábbi vizsgálatokkal szemben csupán minimális kényelmetlenséggel jár. A páciensek a háziorvosok útján, a praxisok között szétosztott kvóták alapján kaptak meghívást a szűrésre, emellett az önkormányzati intézmények férfi dolgozóit is értesítették. A szűrés két helyszínen zajlik: egy stáb a háziorvosoknál végzi el a vizsgálatot, egy másik pedig az Erzsébet kórházban.
A szűrés eredményéről egy hónap elteltével levélben értesítik a pácienseket; a kérdőívek értékelésével kockázatelemzést is kapnak. Azokat betegeket, akiknél valamilyen rendellenesség gyanúja merült föl, részletesen tájékoztatják a tennivalókról. A prosztatarák a negyedik leggyakoribb, férfiak körében előforduló daganatos halálok Magyarországon: hozzávetőleg 1400 esetet regisztrálnak évente. 2008-ban Csongrád megyében százezer férfi lakosra 74 új prosztatadaganatos megbetegedés jutott. Az idejében felismert prosztatadaganat gyógyítható, ehhez azonban rendszeresen részt kell venni a szűrővizsgálatokon.
(MTI)

Gyilkosság Dunakeszin: autóban találták meg a férfi holttestét