Kína bátor lépéseket vár Európától

Kína bővítené európai befektetéseit, de úgy gondolja, cserébe az európai vezetőknek „bátor lépéseket” kell tenniük, mindenekelőtt elismerni, hogy Kína piacgazdaság – mondta a kínai miniszterelnök, Ven Csi-pao szerdán az északkelet-kínai Dalianban, a Világgazdasági Fórum tanácskozásán.

MNO
2011. 09. 14. 10:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kínai kormányfő kifejezte meggyőződését, hogy az Egyesült Államok és Európa le fogja küzdeni gazdasági nehézségeit, és úgy vélte, most a legfontosabb megakadályozni az euróövezeti államadósság-válság továbbterjedését.

Elemzők arra következtettek megjegyzéseiből, hogy Kína egyelőre nem siet az euróövezeti állampapírok jelentősebb vásárlásával – írta a Dow Jones hírügynökség. Kína régóta követeli piacgazdasági jellegének nemzetközi elismerését. Ez a nemzetközi kereskedelmi jogban Kína számára a mostaninál kedvezőbb elbánást jelentene a kereskedelmi vitákban.

A kínai kormány elkötelezett a viszonylag gyors gazdasági növekedés fenntartása és a hazai fogyasztás növelése mellett, ily módon segítve a világgazdaságot – hangsúlyozta a kínai kormányfő. Nyilatkozott a kínai központi bank tanácsadója is: ő pénzügyi szempontból vizsgálva a kérdést arra a következtetésre jutott, hogy nem szabad „vakon” vásárolni EU-országok adósságát.

Kína és egyetlen más befektető sem vásárolhat „vakon” EU-beli adósságot, hacsak az EU-országok nem mutatnak több elkötelezettséget a reformok iránt, különben az adósságvásárlás csak meghosszabbítja a nehézségeiket – mondta szintén Dalianban Li Daokui, a kínai jegybank tudományos tanácsadója.

„Nem a pénzhiány a legnagyobb baj. A világ jelenleg likviditásban úszik, billió és billió dolláros devizatartalékaik vannak különböző kormányoknak, amelyek készek befektetni. Ám látniuk kellene az egyértelmű elkötelezettséget és a gyakorlatias politikai programokat a közfinanszírozás, a jóléti rendszerek és a gazdaság szerkezeti átalakítására” – mondta a szakember. Az EU-nak zöldmezős beruházásokra van szüksége az infrastruktúrában és az autógyártásban, amit egyebek közt kínai befektetőktől kaphatnának – tette hozzá. Kína több mint 3000 milliárd dolláros devizatartaléka a legnagyobb a világon.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.