„Lengyelország többet érdemel” – Ezt már valakitől hallottuk

Bő egy hónappal a lengyelországi parlamenti választás előtt úgy tűnik, hogy hatalmon maradhat a jobbközép koalíció, de azt sem lehet kizárni, hogy kisebbik koalíciós társként a baloldal visszatérhet a hatalomba. A legnagyobb ellenzéki párt élesen támadja a kormányt, de az európai szinten kiemelkedően teljesítő gazdaság mindenképpen a mostani hatalom újraválasztását erősíti.

Kovács András
2011. 09. 04. 0:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bő egy hónappal a lengyelországi parlamenti választás előtt és a nyári időszak végeztével a kampány egyértelműen nagyobb fokozatba kapcsolt. A helyzetet csak tovább bonyolítja, hogy Lengyelország éppen most tölti be az unió soros elnökséget is, így vélhetőleg a Brüsszelben végzett teljesítmény is fontos mérce lesz a választók előtt.

A tét, hogy a 2007-ben hatalomra került Civil Platform (PO) és a Lengyel Néppárt (PSL) koalíciója képes lesz-e hatalmon maradni, vagy pedig valamilyen formában sikerül visszatérnie a Jog és Igazságosság (PiS) pártjának. Nagy kérdés, hogy mi lesz a Demokratikus Baloldali Szövetséggel (SLD) és a PiS-ből kivált Lengyelország az Első (PJN) pártjával. A felmérések szerint az utóbbi alakulatnak vajmi kevés esélye van a bejutásra, mivel az utóbbi időben csupán 1-3 százalékokat mérnek nekik, de október 9-ig még sok minden történhet.

Putyin játékszerei lettek?

Lengyelország többet érdemel – hirdette meg pártja legfőbb üzenetét Jaroszlaw Kaczynski, a PiS elnöke. Ez a szlogen mindenképpen ismerősen csenghet a magyar választók fülében, mivel a 2002-es kampányban Medgyessy Péter is hasonló szavakkal buzdított a kormányváltásra. Akkor az MSZP-nek bejött ez a választási kampányfogás.

Jaroszlaw a tavaly repülőgép-balesetben elhunyt Lech Kaczynski elnök ikertestvére, aki az előre hozott elnökválasztáson a második fordulóban szerzett 46,99 százalékos eredményével került a vesztes oldalra. Kaczynski arról is beszélt, hogy hatalomra kerülve képes lesz az ügyeket több igazságossággal, tisztességesebben, biztonságosabban vinni, és mindehhez hozzátette, hogy bölcsebben kell kezelni a nemzeti értékeket. „Az ország ahelyett, hogy közelebb került volna a Nyugathoz, Vlagyimir Putyin játékszere lett.” Véleménye szerint nincsenek szegény országok, csak olyanok, amelyeket rosszul vezetnek.

A PiS egyáltalán nincsen könnyű helyzetben, ha elégedetlenséget akar kelteni a kabinet ellen. Fontos megemlíteni, hogy Lengyelország volt az egyetlen európai uniós ország, amely visszaesés nélkül vészelte át a gazdasági válságot. A legfrissebb adatok szerint az ország gazdasága 2011 második negyedévében 4,3 százalékkal nőtt, ami kiváló adatnak számít mind az unióban, mind a térségben. Ami problémát okozott a gazdaságban, az a válság évei alatt megugró költségvetési hiány volt. A Donald Tusk vezette kormány természetesen ennek csökkentésébe kezdett, ami egyáltalán nem számított népszerű dolognak, de a stabilitás érdekében ezt mindenképpen végre kellett hajtani.

Sötét ló a néppárt

A választók egyelőre, úgy tűnik, a PO mögött állnak, amelynek támogatottsága 35-45 százalék között ingadozott a nyáron. Természetesen Tusk számára a legjobb az lenne, ha sikerülne egyedül is kormányt alakítania, de ez a lengyel választási rendszerben egyáltalán nem könnyű. Ez igazából akkor sikerülne, ha a PSL nem jutna be a parlamentbe, amire némi esély még mutatkozik is, mivel 3-7 százalék körüli eredményeket mérnek nekik. Nem szabad azonban elfelejteni azt sem, hogy a tavalyi önkormányzati választáson az előzetes felmérésekre alaposan rácáfolva a PSL több mint 15 százalékos eredményt ért el.

A baloldal dönthet

Kaczynski pártja egyelőre stabilan őrzi a második helyét, és a felmérések szerint 10-15 százalékkal le van maradva a PO-tól. Az egyik legnagyobb problémája az alakulatnak, hogy konzervatív nézetei miatt jelenleg egyik erő sem kíván velük kormányozni, és ha adott esetben patthelyzet alakul ki, vélhetőleg a PO inkább az SLD-vel kormányozna. A baloldali párt a 2005-ös választási összeomlás óta némileg talpra állt, de most sem számíthatnak 15 százaléknál több szavazatra. Grzegorz Napieralski pártelnök szerint a segítségük nélkül nem lehet megváltoztatni Lengyelországot. Úgy látja, hogy programjuk alternatívát jelenthet a PO-val szemben.

A kampány hangulatát jól mutatja, hogy Tusk egy amerikai mintához hasonló televíziós vitát ajánlott a pártoknak, azonban azt a PiS egyértelműen elutasította. Vélhetőleg ennek politikai tőkéjét a kormánypárt tudja majd kamatoztatni, de a következő hónapban még sok meglepetés érhet minket, és arról sem szabad megfeledkezni, hogy a közvélemény-kutatók sokszor tévedtek már.

(thenews.pl, MNO)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.