Következő mérkőzések
Spanyolország
18:002024. július 05.
Németország
Portugália
21:002024. július 05.
Franciaország

Minden tagországban megadóztatnák a pénzügyi tranzakciókat

Az Európai Bizottság (EB) szerdán hivatalosan javaslatot tett a pénzügyi tranzakciók megadóztatására. Az előterjesztés szerint az új adót 2014. január 1-jétől kellene bevezetni valamennyi uniós tagországban. <br /><br /><a href="http://www.mno.hu/portal/812723" target="_blank"><strong>• Az EP megszavazta a hatos jogszabálycsomagot</strong></a>

MNO
2011. 09. 28. 12:05
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az EB honlapján megjelent előterjesztés szerint az új adót 2014. január 1-jétől kellene kivetni valamennyi uniós tagországban. Az adó a pénzügyi eszközök pénzügyi intézmények közötti tranzakciójára vonatkozik, és akkor kellene megfizetni, ha a tranzakcióban részt vevő felek közül legalább az egyik székhelye az Európai Unióban (EU) van.

Az adófizetési kötelezettség nem vonatkozna magánszemélyekre, valamint ingatlanjelzálog-hitelekre, bankhitelekre, biztosításokra és más, úgynevezett normális pénzügyi megoldásokra, amelyeket magánszemélyek és kisebb vállalkozások alkalmaznak.

Az adó minimális mértéke részvények és kötvények esetében a tranzakciós érték 0,1 százaléka, származékos – derivatív – termékek adásvételénél pedig 0,01 százalék. A tagországok magasabb adókulcsot is megállapíthatnának.

Az EB szerint évente nagyjából 57 milliárd euró bevétel keletkezhet a pénzügyi tranzakciós adóból. A bevételen az EU és a tagok osztoznának. Az adóbevétel egy része az uniós költségvetés közvetlen és önálló bevételi forrása lenne, így csökkenteni lehetne a tagállami befizetési kötelezettségeket.

Az EB szerint az adót elsősorban azért kell kivetni, hogy a tagállamokban zajló fiskális konszolidáció – vagyis államháztartási reform, átalakítás – közepette a más gazdasági ágazatokhoz képest aluladóztatott pénzügyi szektor is kivegye a részét a terhekből. Az adó révén visszaszorulhatnak a kockázatos és valódi hasznot nem hajtó kereskedési formák is, azaz a károsnak tartott spekuláció.

Az adó másik fontos vonása, hogy erősítheti a belső piacot. Jelenleg a 27 közül 10 tagországban adóztatják a pénzügyi tranzakciókat valamilyen formában. Az EB egységesítené és az unió egészére kiterjesztené ezt a gyakorlatot, aminek hatására csökkenne az eltérésekből – az adó meglétéből, illetve hiányából – adódó piactorzító hatás. Az új adónem továbbá kiegészítené a jövőbeni válságok elkerülését szolgáló szabályozási intézkedéseket – áll a javaslatban.

A javaslatot a következő időszakban a tagállamok tárgyalják meg, és napirendre veszik a 19 legnagyobb fejlett és fejlődő gazdaság, valamint az EU mint intézmény alkotta G20-csoport vezetőinek novemberi értekezletén is.

Közleményében a brüsszeli bizottság kiemelte, hogy az uniós adó bevezetésének lehetősége mellett 2009 óta azt is tanulmányozza, hogy miként lehetne globális szinten adóztatni a pénzügyi tranzakciókat.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.