Az Orbán Viktor által bejelentett országvédelmi akcióterv a társadalom legfontosabb kérdéseire igyekszik választ adni, vagyis hogy hogyan is lehet kijönni a nyugat-európaihoz mérten szerény fizetésekből – így értékelte Kiszelly Zoltán a miniszterelnök hétfői parlamenti bejelentését. Mint a politológus fogalmazott: ez a legfontosabb kérdés ma Magyarországon. Szavai szerint ez azért is fontos, mert a kormány népszerűségvesztése – a bizonytalanok magas száma mutatja ezt – leginkább erre vezethető vissza. Ha ugyanis politikai okokból ábrándultak volna ki a Fideszből, akkor ezek a szavazók vélhetőleg az ellenzéki pártokhoz mentek volna már át – tette hozzá Kiszelly. „Ezért is fontos, hogy olyan gazdasági intézkedéseket jelentett be a kormány, amelyek valós élethelyzetekre adnak választ.”
A kormányfő hétfőn számos intézkedést jelentett be a T. Házban. Többek között kezdeményezik a devizahitelek kamatszámításának átláthatóbbá tételét, vagy pedig azt, hogy fix árfolyamon törleszthetnek elő. Orbán azt is bejelentette: keményebben lépnek föl az uzsorások ellen, és maximalizálják a „rezsi” árát.
Kiszelly Zoltán úgy látja: a bejelentettek kicsi, de mindenképpen hasznos lépések egy jó irányba, mindez a családok számára havi több ezer forintos pluszt jelent majd. A segélyezéssel kapcsolatos kérdésünkre – ami szerint a készpénzt háttérbe szorítják, és a természetbeni juttatásokat hozzák előnybe – Kiszelly úgy felelt: ez egy jó döntés, azt valószínűsíti, hogy „célzottabb lesz a támogatás”, így az hatékonyabban érvényesülhet.
Most a „nagyok” is áldozatot vállalnak
Az országvédelmi akciótervből kitűnik Kiszelly szerint, hogy a bankoknak és a nyerészkedő multicégeknek is valós áldozatot kell vállalniuk, hogy ne folytathassák a költségek áthárítását. „Együtt sírjanak és nevessenek a fogyasztóikkal”, főként a közműcégek, amelyeket a balliberális kormány és fővárosi vezetés korábban privatizált. Fontos az is, hogy a devizahiteleknél forintban jelentkező költségeket csak forintban számolhassák el a bankok – emlékeztet az elemző.
A kormány intézkedései széles rétegek lecsúszását akaszthatják meg, és azt az érzést kelthetik bennük, hogy „egy kicsit könnyebb lett” – vélte Kiszelly. Szavai szerint a terheket „fent” a bankok és a közműcégek vállára helyezik, miközben a rendszeresen fizető devizahitelesek és a becsületesen dolgozó cégek helyzete – a kamatcsökkentés és a feketegazdaság visszaszorítása által – javulhat. A havi pár ezer – nagyobb hiteleknél pár tízezer – forintos jövedelemtöbblet persze akkor lesz csak érezhető, ha egy bátor reformpolitika eredményeként a forint árfolyama stabillá válik és az otthonvédelmi intézkedések eredményeként megmaradó pénzt nem viszi el a forint árfolyamgyengülése.
Tíz százalék élhet a lehetőséggel
Egyelőre sok részletet nem tudunk a miniszterelnök által bejelentett, a devizahiteleseket érintő intézkedésekről – mondta el az MNO-nak Németh Dávid, az ING elemzője. Úgy látja, hogy például semmit sem lehet tudni arról, hogy a késedelmes törlesztők élhetnek-e a rögzített visszafizetéssel. Azok élhetnek ezzel a lehetőséggel, akiknek jelentős megtakarításaik vannak, így körülbelül a teljes portfólió tíz százaléka jöhet képbe – tette hozzá. Németh szerint a visszafizetések esetében mindenképpen veszteség érheti a bankokat, valamint a további forintgyengülés sem zárható ki. A veszteség adott esetben elérheti a 80-100 milliárd forintot, ha eléri a tíz százalékot a visszafizetők aránya – vélte Németh.
A közmunkaprogramok kibővítése kapcsán az elemző úgy fogalmazott, hogy mindenképpen segít, ha több pénzt juttat a kabinet az embereknek. Hosszú távon mindenképpen jó lépés, hogy az emberek dolgozhatnak, de két-három éven belül meg kell oldani ezeknek a csoportoknak a hosszú távú álláshoz jutását, mivel nem perspektíva, hogy az állam tartja el őket – tette hozzá. Németh szerint a költségvetést tekintve megtakarítást hozhat, hogy akik feketén dolgoznak, mostantól nem kapnak majd támogatást, mivel ők vélhetőleg nem fognak bekapcsolódni a közmunkaprogramokba.

Ezt kevesen tudták: 100 kiló alatt otthon is lehet temetni