„Meggyőződésem, hogy a kizárással dominóhatást váltanánk ki, ami kifejezetten káros lenne pénzügyi rendszerünkre nézve” – mondta Merkel hétfőn Berlinben, hozzátéve, hogy Görögországnak feltétlenül be kell tartani a pénzügyi támogatás fejében tett ígéreteit. A kancellár sem szakmailag, sem jogilag nem tartja kivitelezhetőnek bármely ország euróövezetből való kizárását. „Politikai alaptételnek tekintem, hogy minden euróövezeti tagország az is maradhasson” – fogalmazott.
Merkel, a kereszténydemokrata párt vezetője annak a meggyőződésének adott hangot, hogy a kormányzó CDU–FDP jobbközép koalíció az ellenzék támogatása nélkül is a szükséges többséggel meg tudja szavazni az EFSF hatáskörének kibővítéséről szóló törvényt a képviselőház (Bundestag) szeptember 29-i ülésén. Nézetét osztja a Philipp Rösler, az FDP vezetője, gazdasági miniszter is.
A kancellár véleménye szerint nem igaz az az állítás, hogy az euróövezeti adósságszolgálati válság kezelése kulcsfontosságú szerepet játszott volna a kormánykoalíció pártjainak hétvégi, Mecklenburg–Elő-Pomerániában tartott tartományi parlamenti választásokon elszenvedett vereségében. „Nem tartom hibának, hogy a választási gyűléseken szóba hoztuk az eurót” – mondta. Merkel szerint az eladósodottság mértékének csökkentése Európában akár több évtizedes folyamat is lehet.
(MTI)

A választói emlékezet rövid, így maszkírozhatók a rosszakarók jóakarókká