Titkok a Fehér Házból: Obama „bizonytalan”, nem hajtják végre parancsait

A Fehér Ház „nőellenes munkahely”, a gazdasági ügyekkel „egyetlen felnőtt sem foglalkozik” – efféle szenzációs kijelentéseket tartalmaz a Pulitzer-díjas Ron Suskind legújabb könyve, melyben a gazdasági válság kezelésével és Obama tanácsadóinak szerinte káros hatásával foglalkozik – tudósít a Politico. Majdnem letartóztatták a The Guardian újságíróját a Tescóban. A bűne: le merte jegyzetelni a termékek árát.

Kovács N. László
2011. 09. 18. 10:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Politico (politico.com)

A Fehér Ház „nőellenes munkahely”, a gazdasági ügyekkel „egyetlen felnőtt sem foglalkozik” – efféle szenzációs kijelentéseket tartalmaz a Pulitzer-díjas Ron Suskind legújabb könyve, melyben a gazdasági válság kezelésével és Obama tanácsadóinak szerinte káros hatásával foglalkozik – tudósít a Politico. A Suskind által festett kép szerint a fiatal elnök tettrekészségét környezete lassította le – az is előfordult, hogy a Pénzügyminisztérium egyszerűen nem volt hajlandó végrehajtani egyértelmű utasítását.

„Bizalmi emberek (az angol Confidence Men egyben szélhámost is jelent): Wall Street, Washington és az elnök tanulóévei” – ez a címe a könyvnek, mely máris nagy port kavart, pedig hivatalosan még meg sem jelent. Suskind állítása szerint több mint 200 személlyel készített 746 órányi interjú alapján írta meg bennfentes jelentését az új elnök első hónapjairól. Az újságíró egykori és ma is dolgozó tanácsadókat és minisztereket szólaltatott meg, sőt maga Obama is ötven percen át beszélgetett vele az Ovális Irodában.

A könyv nem nélkülözi a szenzációs kijelentéseket. „Egyetlen felnőtt sem foglalkozik a gazdasági politikánkkal. Clinton sose követett volna el ekkora hibát” – mondta Suskind szerint Larry Summers gazdasági tanácsadó Peter Orszag költségvetési bizottsági elnöknek. Anita Dunn volt kommunikációs igazgató pedig érezhető férfiuralomról beszélt. „A bíróságon lenne a helyünk… érezhető az ellenséges hangulat a nőkkel szemben” – fogalmazott. Apró szépséghiba, hogy azóta mindkét megnevezett közleményben tagadta, hogy ilyet mondott volna.

A legérdekesebb részek azonban magáról az elnökről szólnak. Az egyik bekezdés például bizonytalan, tépelődő vezetőnek mutatja Obamát. „Nem engedhetem, hogy ilyennek lássanak… De fel kell kelnem minden reggel, és komoly teher nehezedik a vállamra” – mondta állítólag egyik közeli tanácsadójának elnöksége első évében. De az interjú során is hangzottak el különös részletek. Obama például úgy véli, főként a kommunikáció terén követett el jelentős hibákat, majd Jimmy Carterhez hasonlítja magát. „Carter, Clinton és én… azt hiszem, túlságosan belemerültünk az államvezetés részleteibe, és nem láttuk tőle a teljes képet. Ez mára megváltozott” – nyilatkozta. Ezzel élete legnagyobb hibáját követte el – vélekedik Jon Meacham, Pulitzer-díjas elnöki életrajzíró. „Carter harminc éve a tehetetlen és tehetségtelen elnök szinonimája, aki csak sodródik az eseményekkel, ahelyett, hogy irányítaná őket” – fogalmazott az újságíró.

A legsúlyosabb vádat Tim Geithner ellen hozza fel a szerző. A jelenlegi pénzügyminiszter egyszerűen megtagadta az elnök egyértelmű parancsát – állítja Suskind. Obama a könyv tanúsága szerint 2009 márciusában parancsot adott a Citibank felszámolásának megtervezésére és a pénzintézetek folyamatos tesztelésére. A minisztérium illetékesei azonban figyelmen kívül hagyták a döntést, és semmilyen terv nem készült a bankóriás ellen. Obama a könyvben nem tagadja, hogy Geithner tett neki keresztbe, de nem is vádolja egyértelműen, csupán annyit mond, „a bürokrácia nem reagált olyan sebességgel” ahogy azt ő várta volna. A miniszter tagadja a vádakat, azt állítja, valójában dolgoztak különféle javaslatokon, szerencsére azonban egyiket sem kellett életbe léptetni.

The Guardian (guardian.co.uk)

Majdnem letartóztatták a The Guardian újságíróját a Tescóban. A bűne: le merte jegyzetelni a termékek árát.

A brit lap gazdasági újságírója csupán néhány percet töltött el ceruzájával és jegyzetfüzetével, amikor megérkezett a helyettes vezető, és megkérdezte tőle, mit csinál. „Csak az árakat írom fel” – válaszolta a riporter. „Azt nem lehet, illegális. És fotózni se próbáljon. Ha az árakra kíváncsi, vegye meg a terméket, ott lesz a blokkon” – közölte az áruházi alkalmazott. Hamarosan az igazgató is megjelent, a háttérben egy öltönyös biztonsági őrrel. „Felírja az árakat” – közölte a helyettes, mintha valami főbenjáró bűnt jelentene be. Az újságíró közölte, nem tud olyan törvényről, mely a Tesco árainak lejegyzését tiltaná, mire a vezető elismerte, ez inkább a cég belső szabályzata – de azért ugyanúgy tilos.

Hosszas vita után az újságíró engedett, és közölte, ezután nem írja fel, csupán megjegyzi, mennyibe kerülnek a termékek. A Tesco a szemhasználatot – egyelőre – nem bünteti, így a menedzsment elvonult. A történet nevetséges, de azért komoly kérdéseket vet fel: ha az árakat senki nem ellenőrizheti, honnan tudjuk, hogy valóban féláron adják-e az akciós termékeket, honnan tudjuk, melyik áruház a legolcsóbb valójában? És mi a helyzet a személyi szabadsággal, ha a biztonsági őr már azért is kitessékeli az embert, mert az leírja egy üveg ásványvíz árát?

„Legközelebb a mobiltelefonra mondom fel az árakat, van ugyanis felvevő funkciója. Üzenem a Tesco illetékeseinek: tiltsák meg a vásárlóknak, hogy telefonjukba beszéljenek” – jegyzi meg a riporter.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.