Tíz éve sötétült el az égbolt

Az Egyesült Államok két elnöke, a tíz évvel ezelőtt kormányzó George W. Bush és a Fehér Ház jelenlegi lakója, Barack Obama együtt emlékezett meg vasárnap a csaknem 3000 áldozat hozzátartozóival együtt a New York-i Ground Zerónál felavatott emlékhelyen a 2001. szeptember 11-i terrortámadásokról. • Fájdalmas volt a csapás, de erősebb lett tőle a nemzet• „Az együttműködés a leghatásosabb fegyver”• Shanksville-ben is koszorúzott Obama• Néma csend New Yorkban + Képek + Videó • Előbb-utóbb bekövetkezik egy nagyobb terrortámadás

MNO
2011. 09. 11. 16:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Isten a mi oltalmunk és erősségünk” – idézte a 46. zsoltárt Barack Obama a szertartáson, amely mint korábban, most is mentes volt a politikai szónoklatoktól. George Bush Abraham Lincolnnak az egyik, a polgárháború idején írt leveléből idézett.

Első ízben fordult elő, hogy a megemlékezést elnöki szintre emelték. A ceremónián egyébként nem hangzott el egyetlen, lelkipásztor által elmondott ima sem, de a közbeiktatott gyászszünetek módot adtak az egyéni elmélyülésre.

A Világkereskedelmi Központ (WTC) megsemmisült, 110 szintes ikertornyainak helyén megrendezett szertartáson, amelyen részt vettek New York város és állam volt és jelenlegi vezetői, felolvasták a tíz évvel ezelőtti terrortámadásokban, valamint a WTC ellen 1993-ban elkövetett robbantásos merénylet áldozatainak neveit. E neveket megörökítették a két torony helyén létesített emlékhely két négyzet alapú vízesésének peremén.

Az Obama és a Bush házaspár az északi torony helyén létesített, a talajszint alá több mint 9 méter mélyre süllyesztett zuhatagot járta körbe.

A „konkrét, hiteles, de meg nem erősített” terrorfenyegetés miatt bevezetett rendkívüli biztonsági intézkedések és forgalomelterelés közepette megrendezett jubileumi szertartáson skót duda szólt, elhangzott a nemzeti himnusz, és tűzoltók emeltek magasba egy az annak idején az ikertornyok romjai közül kiemelt amerikai zászlót. A családtagok a pólójukon viselték az áldozatok arcképét, sokan fotókat és virágokat tartottak.

„Tíz év telt el azóta, hogy a tökéletesen kék égboltú reggel a legsötétebb éjszakába fordult” – mondta Michael Bloomberg, New York polgármestere.

Barack Obama elnök a New York-i megemlékezés után a pennsylvaniai Shanksville-be repült, ahol megkoszorúzta a város mellett lezuhant repülőgép utasainak és személyzetének szentelt emlékművet, amelyet szombaton avattak fel Joe Biden alelnök részvételével.

A nap folyamán az amerikai elnök koszorút helyez majd el a terroristák által szintén megtámadott Pentagonnál is, majd részt vesz azon a washingtoni emlékkoncerten, amelyet az eredeti tervektől eltérően az augusztusi földrengésben megsérült nemzeti katedrális helyett a Kennedy Központban rendeznek meg.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.