Több milliárd dollárba kerülhet az amerikai bankoknak a válság előtti hitelezési gyakorlat. A The New York Times szerint a szövetségi ingatlanpiaci felügyelet több mint egytucatnyi nagy pénzintézet ellen indít pert a napokban. A kormányhivatal szerint ezek a bankok nem jártak el kellő gondossággal, amikor a jelzáloghitelek kötvényeit a másodlagos piacon értékesítették.
Az ingatlanpiaci lufi kidurranásakor ezek a papírok elvesztették fedezetüket: csak a Fannie Mae és a Freddie Mac jelzáloghitelei esetében 30 milliárd dollárost kárt okoztak, amelyet később az adófizetők pénzéből fizettek.
Júliusban már indult egy, a mostanihoz hasonló eljárás a USB pénzintézet ellen, amelytől 900 millió dolláros kártérítést várnak, ezenkívül több magánbefektető is pert indított korábban a bankok ellen. Az érintett intézetek hivatalosan nem nyilatkoztak az ügyben, de a lapnak egy neve elhallgatását kérő magas rangú pénzügyi vezető azt mondta, az értékvesztés az általános gazdasági visszaesés miatt következett be, nem pedig a hibás pénzügyi konstrukciók miatt. A bankvezető szerint a mostani eljárás veszélyezteti a pénzügyi szektor nyereségét és késlelteti az ingatlanpiac fellendülését.
(HírTV)

Indul az M1 autópálya bővítése – mutatjuk, hol és mikor változik a forgalom