A felszólalók rámutattak arra, hogy a szlovákiai oktatásügy alulfinanszírozott, a tanügyi dolgozók pedig nincsenek méltón megfizetve. „Több mint 22 éve állandóan meg kell húzni a derékszíjunkat, a nadrágunk mégis folyton lecsúszik” – jelentette ki Miroslav Kovác, az egyik szakszervezeti vezető.
Az iskolák, óvodák és gyerekotthonok képviselői követelték, hogy a kormány tartsa be ígéreteit, és növelje az oktatásügy finanszírozására szánt összegeket. Ha a kormány nem teljesíti a kormányprogramban vállalt ígéreteit, elkerülhetetlen lesz a sztrájk.
„A sztrájk azt jelenti, hogy nem fogunk dolgozni, az pedig az iskolák bezárásával egyenlő” – mutatott rá Jozef Luzák, egy másik felszólaló, az oktatásügyi szakszervezetek alelnöke. Luzák elmondta: a szakszervezet vezetése október 6-án dönt az esetleges sztrájkról, amennyiben ezt az akciót a pedagógusok törvény által előírt legalább 60 százaléka támogatni fogja.
Szlovákiában az oktatásügyre fordított pénzösszeg alacsonyabb, mint az európai uniós átlag. A pedagógusok azt szeretnék, ha a kormányzati ciklus végéig ez az összeg legalább az uniós átlag szintjére emelkedne, a távolabbi cél a GDP hat százaléka.
A pedagógusok követeléseiket petícióban is megfogalmazták. A nagygyűlésen elhangzott: a petíciót eddig több mint 37 ezer ember írta alá. Ami a béreket illeti, a tanítók azt szeretnék, ha bérük az országos átlagbérek 1,2-szerese, 1,6-szorosa lenne.
„A miniszterelnök áttanulmányozza a követeléseket. Ha a pedagógusok találkozót kérnek, arra is választ kapnak” – reagált a nagygyűlésen elhangzottakra Rado Bato, Iveta Radicová szóvivője.
Eugen Jurzyca oktatásügyi miniszter azt állítja, a költségvetésnek jelenleg nincs több pénze az oktatásügyre.
A pedagógusok tüntetése miatt Szlovákiában kedden számos helyen szünetelt a tanítás. Sok helyen igazgatói szabad napot hirdettek ki, másutt a tanítók szabadságot vettek ki.
(MTI)

Itt egy gomb az autóban, amit tízből kilencen nem ismernek