Juppé újságíróknak nyilatkozva kijelentette: ha Bassár el-Aszad szíriai elnök nem változik, fokozni kell a Szíriára nehezedő nyomást. A francia külügyminiszter megjegyezte, hogy egységesnek kell lennie a nemzetközi közösségnek, az Európai Uniónak, Franciaországnak pedig teljes mértékben eleget kell tennie azon kötelezettségének, hogy megvédje a polgári lakosságot a „diktátorok erőszakos cselekedeteitől”.
A francia diplomácia ezért tovább munkálkodik az ENSZ-ben azért, hogy elérje a szíriai rendszer határozottabb elítélését. Juppé megjegyezte, hogy Líbia esetéhez hasonlóan a szíriai ellenzéknek is segítséget kell nyújtani ahhoz, hogy megszerveződjön.
Westerwelle szintén úgy vélekedett, hogy további büntetőintézkedésekre lehet szükség. „Nem zárható ki, hogy ha folytatódik az elnyomás, Európában újabb intézkedéseket vitatnak meg” – mondta.
(Fotók: Reuters)
Brüsszelben pénteken bejelentették, hogy az Európai Unió betiltotta az olaj és olajtermékek behozatalát Szíriából. Az EU-országok képviselői már két héttel ezelőtt tervbe vették, hogy megtiltják nyersolaj és olajszármazékok, így benzin vásárlását Szíriától, mert a damaszkuszi rezsim továbbra is brutálisan és véresen elnyomja a belső tiltakozásokat.
Az elvi politikai célkitűzés után azonban pontos jogi formába kellett önteni a szankciós intézkedéseket. E feladat szakértői szintű elvégzése után a kormányoknak meghatározott időn belül kellett meghozniuk a politikai döntést, így a szankciós határozat pénteken vált elfogadottá, s a szombaton megjelent EU-közlönyben való közzététellel lépett hatályba. Statisztikai adatok szerint a szíriai olajexport 95 százaléka irányul az Európai Unióba.
(MTI)

Ennyit keres egy mérnök Magyarországon