Élő közvetítés
Anglia
ÉLŐ
Szlovákia

Újabb visszaesést jósolnak 2012-re a fejlett országokban

Az euróövezeti és jelentős eséllyel az amerikai gazdaság is újabb recessziós időszakot él át jövőre – jósolták csütörtöki előrejelzésükben londoni pénzügyi elemzők.

MNO
2011. 09. 29. 8:11
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A JP Morgan bankcsoport az idei negyedik negyedévre és 2012-re összeállított átfogó prognózisában 2012 egészére 1,2 százalékos növekedést valószínűsít az Egyesült Államokban az idei évre várt 1,4 százalék és a tavalyi 3,0 százalék után. A ház ugyanakkor 40 százalékosra teszi annak az esélyét, hogy 2012-ben lesz egy újabb recessziós időszak az amerikai gazdaságban.

A JP Morgan londoni elemzői szerint az euróövezetben már az idei negyedik negyedévben elkezdődik a recesszió. A cég arra számít, hogy a valutauniós gazdaság teljesítménye három negyedéven keresztül csökken, és ebben az időszakban összesen 1 százalékkal esik vissza az euróövezeti GDP.

Csütörtöki elemzésében a JP Morgan megállapítja, hogy a fejlett ipari térség költségvetési és adóssághelyzete „sokkal rosszabb”, mint a felzárkózó országoké, amiből az következik, hogy a fejlett piaci országcsoportban elhúzódó költségvetési konszolidációs folyamat várható, és ez a következő két évben jó eséllyel visszafogja e térség gazdasági teljesítményét. A cég londoni szakelemzői a fejlett ipari térségben átlagosan 0,9 százalékos, a felzárkózó országcsoportban 5,2 százalékos gazdasági növekedést várnak 2012 egészében.

A JP Morgan előrejelzése szerint a súlyos költségvetési és adósságválságtól szenvedő Görögországban – amelynek GDP-értéke eddig összesen 12 százalékkal zuhant – még további csaknem 10 százalékos visszaesés várható. Más citybeli elemzőházak szerint a görög euróövezeti tagság fenntartásához szükséges gazdasági áldozatvállalásra a görög lakosság valószínűleg nem lesz hajlandó. A Centre for Economics and Business Research (CEBR) legújabb helyzetértékelésében kimutatta, hogy az egységnyi termékértékre jutó munkaköltség – az elsődleges versenyképességi mutató – Görögországban 36 százalékkal emelkedett a 2000 óta eltelt tíz évben, Németországban azonban mindössze 6 százalékkal.

Írországban 2000 és 2008 között ez a versenyképességi jelzőszám 33 százalékkal emelkedett ugyan, 2009-ben és 2010-ben azonban egyaránt 5-5 százalékkal zuhant a bércsökkentések miatt. Ennek következménye mély recesszió lett, ám az ír gazdaságnak „ad valamelyes reményt” az erős ír exportszektor. A CEBR szerint mindazonáltal Görögországnak nincs meg ez az előnye: a görög export az éves GDP-értéknek mindössze a 22 százaléka.

A cég londoni elemzőinek számításai szerint ahhoz, hogy a görög munkaköltség-mutató eddigi emelkedése a 2000 óta eltelt időszak EU-átlagára csökkenjen vissza, az írországihoz hasonló mértékű, de négy-öt évig tartó meredek bércsökkentésre lenne szükség. Ez azonban azt jelentené, hogy a már recesszióban lévő Görögországban legalább hat egymást követő évben csökkenne az életszínvonal. A CEBR elemzői szerint könnyen meglehet, hogy az ilyen mértékű gazdasági szenvedést a görög lakosság elviselhetetlennek találja, és inkább egy rövidebb, jóllehet még fájdalmasabb „kiigazítást” választ, azt, hogy távozik az euróövezetből.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.