Balliberális elemzők tájékoztattak
Az iratokból kitűnik, hogy az amerikaiak a Political Capital, a Progresszív Intézet és a Demos munkatársainak beszámolói alapján tájékozódtak a magyarországi belpolitikai helyzetről. A leggyakrabban – tizenkét táviratban – Szabados Krisztián, a Political Capital elemzőjének, az SZDSZ korábbi sajtófőnökének neve szerepel a dokumentumokban; őt gyakran független, centrista politológusként tüntetik fel ezekben az iratokban. Szabados 2007 márciusában arról beszélt, hogy Orbán Viktor radikalizálja a Fideszt és populista retorikát folytat. 2008 márciusában a szociális népszavazást követően az elemző aggodalmának adott hangot, hogy a referendum eredménye miatt Magyarország kevésbé lesz vonzó a külföldi befektetők számára. Fél évvel később pedig úgy értékelt, hogy a szélsőjobboldal erősödése a legnagyobb veszély, ami Magyarországra leselkedik. A baloldali Progresszív Intézet vezetőjének, Magyar Kornéliának a neve öt alkalommal, a Demos Magyarország Alapítvány, illetve annak elnöke, Dessewffy Tibor – Gyurcsány Ferenc volt tanácsadója – négyszer szerepel a táviratokban, ahogyan feltűnik Lakner Zoltán politológus neve is. A jobboldali pártokhoz közel álló Nézőpont Intézetet mindössze egyszer, a Századvég Alapítványt kétszer idézik a dokumentumokban, míg Stumpf István – elemzőként – ugyan hét alkalommal szerepel, de legtöbbször csupán egy-egy rövid idézettel.
Gyurcsány feltűnösködött
Az Origo által feltárt WikiLeaks-iratokból kiderül az is, hogy az Európai Unió nem volt benne biztos, mennyire számíthat a magyar kormányra a Nabucco-gázvezeték építésénél, a Gyurcsány-kormány taktikázása ugyanis elbizonytalanította az uniós diplomatákat. A Nabuccót álomnak nevező Gyurcsány Ferenc látványos közép-ázsiai gázkörútját feltűnösködésnek látták Brüsszelben, s a Budapesten 2009 januárjában rendezett Nabucco-tanácskozástól való távolmaradását fontolgatta az uniós energiaügyi biztos, Andris Piebalgs, aki más uniós tisztségviselőknek is azt tanácsolta, ne menjenek el a csúcsra – állítja egy, az európai uniós amerikai követségen íródott távirat. Piebalgs ugyanis attól tartott, hogy a csúcs a magyar belpolitikai csatározások áldozata lesz. Egy kazahsztáni távirat is megerősíti, hogy a csúcs megszervezése nem ment simán. Az irat idézi Balla János asztanai magyar nagykövetet, aki arra panaszkodik, hogy egy héttel az esemény előtt még mindig nem tudta, ki képviseli majd a magyar fővárosban Kazahsztánt. Balla azt mondta, erős a gyanúja, hogy az oroszok gyakorolnak nyomást a kazahokra, hogy ne vegyenek részt a csúcson. A kazah energiaügyi miniszter helyettese végül jelen volt, de nem szólalt fel. A brüsszeli távirat szerint Magyarország Nabucco-nagykövete, Bayer Mihály úgy vélte, Jozias van Aartsen, az Európai Bizottság Nabucco-ügyi koordinátora, illetve az ő stábja terjesztheti a Nabucco-csúcs körüli magyarországi politikai megosztottságról szóló városi legendát. Az azonban nem derült ki a táviratból, hogy milyen érdeke fűződhetett ehhez a volt holland külügyminiszternek. A budapesti amerikai nagykövetség egy nappal később reagált a brüsszeli információra, April Foley akkori nagykövet jelentésében határozottan kijelentve, hogy az EU értesülései tévesek.
Szlovák megtorlás
A magát Megtorlás Mozgalomnak nevező aktivistacsoport új projektet indított el November 17. hadművelet néven – a WikiLeaks szlovák változatát akarják létrehozni. A mozgalom honlapjára várja a politikusok, köztisztviselők, valamint befolyásos cégek vezetőinek 1989 novembere után elkövetett jogszerűtlen tevékenységeiről szóló anyagokat. A WikiLeaks szlovák változatához mindenki hozzájárulhat, aki hozzáfér ilyen dokumentumokhoz, információkhoz és bizonyítékokhoz. Mindezt teljesen névtelenül teheti meg. „Az összes információt a mozgalom internetes oldalán hozzuk nyilvánosságra, ezenfelül jogi lépéseket teszünk az elkövetők elfogása és felelősségre vonása érdekében” – állítja a mozgalom. A projekt szerintük rá fog ijeszteni azokra a közszereplőkre, akik tetteikkel elárulták az ország lakosait, vagy az 1989-es bársonyos forradalom üzenetét.

Orbán Viktor Hont András publicistával vitázik – percről percre követjük az eseményt