Az állami betétbiztosítási alap (FDIC) hét végén megjelent kimutatása szerint szeptember második felében Kalifornia, Texas és Virginia államban zártak be egy-egy bankot. Az eszközállomány egyik esetben sem haladta meg az 1 milliárd dollárt, ami általában is jellemző az idén eddig csődbe ment bankokra és azt jelzi, hogy inkább a viszonylag szerény méretű bankok vannak bajban, míg a nagyobbak már túljutottak a válságon.
A csődök számát tekintve is mérséklődés látszik: tavaly összesen 157 bank ment csődbe, 2009-ben pedig 140. A bezárt bankokat az FDIC szanálja, majd vevőt keres rájuk, többnyire sikerrel. A betéttulajdonosok vagyonát számlánként 250 ezer dollárig biztosítja az alap.
A csődök száma és a bezárt bankok eszközállományának alakulása mellett más mutatók is arra utalnak, hogy az amerikai bankszektor kifelé tart a válságból. Az FDIC legutóbbi, még a második negyedévre vonatkozó felmérése szerint öt éve először csökkent a problémásnak ítélt bankok száma, az ágazat pedig már sorban a nyolcadik negyedévet zárta nyereséggel.
A június végi állás szerint a 7513 bank közül 865-nál voltak a működést veszélyeztető súlyosságú problémák. Ez csaknem hússzal kevesebb az előző negyedévi 888-hoz képest és az első csökkenés 2006 harmadik negyedéve óta.
A bankszektor összes nyeresége 28,8 milliárd dollár volt a második negyedévben, ami 37,9 százalékos növekedés az egy évvel korábbihoz viszonyítva.
(MTI)
Nagy tragédiáról beszélt Azbej Tristan