Neue Zürcher Zeitung (Nzz.ch)
A konzervatív zürichi napilapban Urs Bloch Búcsú Európától című cikkében tudósít arról, hogy ma már a svájci választásokon nem számít témának az EU-csatlakozás. A kormány és a parlament továbbra is Európa-barát –nyilatkozta Toni Brunner, a Svájci Néppárt (SVP) elnöke a lapnak. A frissen elfogadott Szerződés a néppel első pontjában azonban az áll: nem kívánnak belépni az EU-ba.
Az SVP ebben a kérdésben következetes. Az elmúlt években minden alkalommal az ország EU-belépése ellen politizált. A kampánytémák után kutató pártvezetés megpróbálja a választóknál az unióellenes reflexeket aktivizálni. A valóság azonban másként néz ki. Az EU a jelenlegi kampányban alig merült fel témaként. Ez nem utolsósorban annak is a következménye, hogy az uniós tagság híveinek száma az elmúlt években lényegesen lecsökkent. Ez a tendencia minden pártban megfigyelhető. Nyolc évvel ezelőtt az uniós tagság támogatói és ellenzői nagyjából egyforma súlyt jelentettek, ma az egyetértők száma alig éri el a polgárok ötödét.
Minden meghatározó párt az elmúlt években érezhetően távolodott az uniós tagságtól vagy az esetleges csatlakozási tárgyalásoktól. Állandó hangulat mindössze az SVP-nél tapasztalható, amelynek jelöltjei 2003-ban és 2007-ben gyakorlatilag egyhangúlag, az idén pedig 100 százalékban ellenezték az uniós csatlakozást.
A képviselőjelöltek válaszait a csatlakozással kapcsolatban alábbiak szerint értékelték: nem (0 pont), igen (100 pont), inkább nem (25 pont) és inkább igen (75 pont). Az adott párt összes jelöltjének adataiból kiszámították a középértéket. A legvilágosabb a helyzet az SVP-nél, itt a belépés támogatottsága a 2003-as 2,7 pontról az idén 0-ra csökkent. A másik végletnek a szocialisták (SP) számítanak, ahol 2003-ban a csatlakozással történő egyetértés 93,9 pont volt. Körükben is megnőtt a szkepszis, így az indikátor 60,4 pontra csökkent.
Egyértelmű a változás a Zöldeknél, nyolc évvel ezelőtt még egyértelműen, 82,6 ponttal támogatta az uniós tagságot. Az idén már 45,3 pontnyi többség elutasítja azt. A polgári pártok – Kereszténydemokraták (CVP) és Szabad Demokraták (FDP) – körében nagyon kevesen maradtak, akik még egyetértenek az uniós csatlakozással. A liberálisoknál a támogatók aránya 43,6 pontról 4,9-re, míg a CVP-ben 44,4 pontról 8,2 pontra zuhant.
Az EU elutasítottsága ma már nem köthető etnikumhoz. Míg 2003-ban a francia–svájci jelöltek többsége (69,1 pont) támogatta a csatlakozást, időközben a szkepszis vette át az eufória helyét. Ma már csak egy 27,2 pontnyi kisebbség ért egyet a csatlakozási tárgyalások megkezdésével. A jóval óvatosabb németek 48,5 pontos támogatottsága 18,7 pontra zuhant.
Der Spiegel (Spiegel.de)
A baloldali német hírmagazin Fekete-vörös-arany – A könnyű zsákmány jelzése címmel készített interjút Michael Neumann (SPD) hamburgi belügyi szenátorral az abszurd jogszabályokról, amelyek nemzetközi szinten nevetségessé teszik a Szövetségi Köztársaságot.
Neumann szerint túlzottan óvatos a berlini kormány a kalózokkal szemben. Figyelmen kívül hagyja a matrózok, a kereskedők és a német gazdaság érdekeit. A fekete-vörös-arany lobogó a szomáliai kalózok számára a könnyű zsákmány jelzésévé vált.
A német haditengerészet gyakorlatilag cselekvésképtelenné vált, mert a német jogszabályok alapján, az egyértelmű ENSZ-mandátum ellenére gyakorlatilag semmit sem tehet. A szövetségi rendőrségnek, amely az ilyen helyzetekben illetékes lenne, nincsenek meg a szükséges eszközei. Berlinnek vagy a szövetségi rendőrséget kell hadihajókkal felszerelnie, hogy feladatát teljesíteni tudja, vagy törvényt kell módosítania, ami lehetővé teszi a haditengerészet számára a feladat ellátását. Az abszolút mélypont Neumann számára, hogy a hajókon jelenleg komoly viták zajlanak a munkaidőt illetően. Ezek a szakszervezeti viták akadályozzák a német fregattok üzemanyag-ellátását, ami az egész világ előtt nevetségessé teszi az országot. A szociáldemokrata kijelentette, nem érti a kormányt. Először megszüntették a védkötelezettséget, utána kiszálltak az atomenergia felhasználásából, s most az állami erőszak-monopóliumot kívánják feladni azzal a javaslatukkal, hogy a kalózok elleni küzdelmet átadják a magán biztonsági szolgálatoknak.
Neumann kijelentette, megérti a belügyminiszternek a rendőrök iránti aggodalmát. Ez ugyanakkor nem lehet az oka az összecsapás elkerülésének. A lőfegyverek használata éppen úgy része a rendőri hivatásnak Hamburgban, mint a szomáliai partok közelében.
Megérkezett a hó, rengeteg a baleset a közutakon