Híres képekről „koppintotta” festményeit az énekes?

Vitát váltott ki New Yorkban Bob Dylan festményeinek kiállítása: az énekest szemmel láthatólag ismert fényképek ihlették meg, nem pedig – mint mondta – ázsiai utazásai.

MNO
2011. 10. 02. 15:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Ázsiai sorozatok című kiállítást a Central Park közelében található Gagosian galéria sorakoztatta fel. Az énekes 18 festményét úgy mutatják be, mint Bob Dylan „vizuális gondolatait japáni, kínai, vietnami és koreai útjáról”, amelyek embereket, utcaképeket, épületeket és könnyen azonosítható utcai jeleneteket ábrázolnak. Az énekes több híve és a The New York Times be is azonosította azokat, ami azonban nem szolgált Bob Dylan javára. Legalább három vászon ugyanis ismert fotók közvetlen másolatának tűnik.

Henri Cartier-Bresson francia fotóművész 1948-ban készült felvételén például két ázsiai férfi látható titkos tanácskozáson kapva, közelképen, egyiküknek egy jegy van a kezében. A zenész Trade című festménye azonos a felvétellel: ugyanazok a pózok, ugyanaz a közelkép, ugyanazok az alakok és részletek.

Az Ópium, egy másik Dylan-festmény megtévesztésig hasonlít a francia Léon Busy, az indokínai kormány egykori fotográfusának egyik fényképére. A festmény és a fotó teljesen azonos módon épül fel, ugyanaz a díszlet, ugyanaz az alak: fejét öklével megtámasztó, földön heverő nő. A harmadik bírált festmény, A játék című, amelyen két férfi látható játék közben egy nagy lakásban, egy harmadik figyelő szeme előtt, az ukrán származású Dmitri Kessel egyik felvétele másolatának tűnik.

Az énekesről szóló honlapok kommentárjainak szerzői nem kímélik Dylant. „Ez ostoba és szomorú. Inkább az unokáim krikszkrakszait akasztanám a falakra” – írta a www.expectingrain.com honlapon az énekes egyik kedvelője.

Meg Blackburn, a Gagosian galéria szóvivője kifejtette: Dylan számos forrásból merített ihletet, „közöttük levéltárakból és történelmi képekből”, de „a visszhangjuk és a frissességük az ázsiai mindennapi élet megtapasztalása során felfedezett színekből és textúrákból ered”. A hetvenéves Bob Dylan 50 éve a rock- és folkzene kiemelkedő személyisége, 2004-ben megjelent önéletírása rövidesen bestseller lett az Egyesült Államokban. Első képeit 1974-ben festette.

A kiállítás szeptember 20. óta látható New Yorkban. Az énekes tavaly már kiállította brazíliai utazásai ihlette néhány képét Koppenhágában.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.