A Kárpátalja megyei állami közigazgatási hivatal épületében szívélyes légkörben folytatott megbeszélésen – amelyen részt vett Andrij Szerbajlo, a Kárpátalja megyei tanács (közgyűlés) elnökhelyettese és Viktor Pogorelov ungvári polgármester – Ledida hangsúlyozta, hogy Kárpátalját nemcsak gazdasági, jószomszédi, hanem szoros rokoni kapcsolatok is fűzik Magyarországhoz. A kárpátaljai magyarság helyzetéről szólva rámutatott: a közösség teljes értékű életet él, képviselői ott vannak a helyi önkormányzati szervek valamennyi szintjén.
A Magyarországgal szomszédos ukrajnai megye vezetője emlékeztetett arra, hogy Ukrajna stratégiai fejlesztési tervének egyik fő célkitűzése az ország európai integrációja, s ezen belül rendkívül fontos szerepet kap Kárpátalja és Magyarország vonatkozásában a határon átnyúló és határ menti együttműködés szorosabbá tétele. Ennek jegyében ülésezett a napokban Ungvár mellett az ukrán–magyar kormányközi vegyes bizottság, amelynek fő napirendi pontjai között kiemelten szerepeltek a határinfrastruktúra kiépítésének, az ukrán állampolgárok vízumhoz jutása könnyítésének és a Tisza-völgyi árvíz- és környezetvédelmi program terén folytatott együttműködésnek a kérdései – mondta, hozzátéve, hogy Kárpátalja és a szomszédos magyarországi megyék között intenzívek a kapcsolatok, gyakoriak a tapasztalatcserét szolgáló kölcsönös látogatások. Minél több az ilyen találkozó, annál több probléma oldható meg – fogalmazott, megjegyezve: ennek is köszönhető, hogy az idei év első hat hónapjában 34 százalékkal nőtt az ukrán–magyar árucsere-forgalom. Ledida meggyőződését fejezte ki, hogy a Magyar Köztársaság elnökének kárpátaljai látogatása további lendületet ad mind a két ország, mind a határ menti régiók együttműködésének.
A találkozón Schmitt Pál, megköszönve a meleg fogadtatást, hangsúlyozta: az ukrán–magyar kapcsolatok meghatározók, történelmiek és barátiak. Mint kifejtette, három pontban foglalná össze mostani látogatásának célját, nevezetesen: az egész térség békéjének és biztonságának elősegítése, a dinamikusan fejlődő magyar–ukrán baráti kapcsolatok erősítése és a 150 ezres kárpátaljai magyarsággal való törődés kinyilvánítása.
A több mint egyórás megbeszélést követő közös sajtótájékoztatón Schmitt kifejtette: szinte minden téren dinamikusan fejlődnek a magyar–ukrán kapcsolatok, s ennek tükrében tekintette át ukrán tárgyalópartnerével a kárpátaljai látogatásának célját képező mindhárom kérdést. Hozzátette: teljes megértést tapasztalt az ukrán fél részéről, s arra biztatta az ukrajnai megye vezetését, hogy részesítsék olyan megbecsülésben a kárpátaljai magyarokat, mint amilyenben a Magyarországon élő ukránok részesülnek. Újságírói kérdésre a köztársasági elnök elmondta: arra kérte Kárpátalja megye vezetését, hogy járjanak közben Kijevben annak érdekében, hogy a magyar iskolák végzősei magyar nyelvből és irodalomból is tehessenek emelt szintű érettségit, egyben egyetemi felvételit.
Olekszandr Ledida, megköszönve Schmitt Pálnak a látogatást, kifejtette: mivel Kárpátalja legnagyobb nemzeti kisebbsége a magyar, arról biztosította vendégét, hogy a helyi államhatalom mindent megtesz a térség nyugalmának és békéjének, minden egyes magyar nemzetiségű ukrán állampolgár jogainak teljes körű biztosítása érdekében. Megerősítette: a megye vezetése kérelemmel fordul az ukrán oktatási minisztériumhoz, hogy állami szinten rendeződjön a magyar nyelvű érettségi és felvételi problémája. Schmitt Pál késő délután Munkácson megkoszorúzza a sztálini terror munkácsi áldozatainak emlékművét, római katolikus szentmisén vesz részt, kitüntetéseket ad át kárpátaljai magyar egyházi és közéleti személyiségeknek, pedagógusoknak, majd közös vacsora keretében megbeszélést folytat a kárpátaljai magyar történelmi egyházak vezetőivel.
(MTI)
Busz és autó ütközött Mosonmagyaróvárnál, mentő is érkezett a helyszínre