A beszélő köntös meg az ezredforduló

2000. 09. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha ő nem volna – írta Mikszáth Kálmánról Szerb Antal –, a magyar szellemtörténet legsivárabb évei lennének a millénium esztendői. Hogy 1896, meg ami utána következett, szép emlékként maradt meg a magyarságnak, az Mikszáth derűjének, írói édességének köszönhető. Utána, a XX. században fanyarrá változott minden íz.Fölismerték ezt a Szerb Antal által megfogalmazott bölcsességet alighanem a mi millenniumunkat szervező szellemi erők is, és ha csak tehetik, Mikszáthhoz fordulnak egy kis derűért, édes-ironikus realizmusért. Kecskeméten, a Katona József Színházban – mondhatni – reneszánszát éli a mikszáthi irodalom. Két évvel ezelőtt Új Zrínyiászát vitték színre – nagy sikerrel –, most – a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának millenniumi támogatásával – Kecskeméten játszódó elbeszélését, A beszélő köntöst. Az 1889-ben keletkezett írást színpadra alkalmazó (s rendező) Bodolay Géza, a színház direktora mindenekelőtt a mulatságosan boldog élet lehetőségét kívánja felmutatni e bemutató által. A mindenkori nehéz időkben is megteremthető édes idillt villantja fel – az ifjúság számára. Különösebb „operációra” nem volt szükség, az eredeti regény megírása óta eltelt 111 esztendő ellenére is rólunk szól a mese – állítja Bodolay. (Maga Mikszáth is mesének titulálta művét, amikor azt nyilatkozta róla: „a mese benne a fő, a történelmi események csak mint színek bukkannak föl mögötte”.) A mikszáthi irónia és önirónia hiteles megszólaltatása érdekében azonban – úgy tartják a kecskemétiek – szükség van zenére is, ezért azután síppal, dobbal, nádi hegedűvel kísérik a „pogány időkből való” történetet. A szeptember 29-i bemutatón ki-ki meggyőződhet róla, milyen hatással. A zenét a Chorhidea Kvartett, valamint Basa István és Szabó Sándor szolgáltatja, Mira János díszletei és jelmezei napjainkat is, de Mikszáth korát és a török világot is megidézik. A főszerepet Őze Áron játszsza, az öregbíró szerepében Fekete Tibort, Porosznoki szenátorként Dörner Györgyöt láthatja a közönség. A jelenben élő múlt jelenik meg a kecskeméti Katona József Színház millenniumi díszbemutatóján, az „álló idő”, a maga – mindenkori – abszurditásaival. Poszttörök korban élünk – mondja s írja Mikszáthtól kölcsönzött (?) derűvel Bodolay Géza, aki az író reneszánszát szervezi a kecskeméti társulat élén – ez a mi ezredfordulónk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.