Transzatlanti konferencia

T. B.
2000. 09. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy tűnik, hogy az amerikai üzleti etikai kutatók optimistábbak a piacgazdaság jövőjével kapcsolatban, míg az európai elemzők inkább kritikusak – mondta Zsolnai László, a Budapesti Közgazdaság-tudományi Egyetem tanára a Transzatlanti Üzleti Etikai Találkozó tegnapi záró ülésén. Az európai és tengerentúli szakértők részvételével zajló háromnapos budapesti konferencián elhangzott: míg Európában társadalmi és szervezeti szinten próbálják kezelni az üzleti etikai problémákat, addig Amerikában cégen belüli, önkéntes megoldásokat keresnek a felmerülő erkölcsi kérdésekre. Ez a megközelítés a gyorsan változó üzleti körülmények között alkalmazható, gyakorlati megoldást kínál. Az üzleti szféra önszerveződését ugyanakkor ösztönzi, ha a kormányzat saját szabályok bevezetését helyezi kilátásba – emelte ki Peter Kowlowski, a Hannoveri Filozófiai Kutatóintézet kutatója, aki szerint az amerikai kormányzat e téren sokkal erősebb, mint az európai kormányok – annak ellenére, hogy hatalma alkotmányosan jobban behatárolt.Mint elhangzott, a globális üzlet korában problémát jelenthet, hogy a különböző kultúrák eltérő etikai normákat alkalmaznak – az üzletre is. Valamiféle közös etikai szabályok megfogalmazása igen nehéznek tűnik. Egyes szakértők szerint azonban ez majdhogynem lehetetlen, más egyszerűen szükségtelennek tartja, azzal a megfontolással, hogy ha egy vállalkozás értékei nagyon eltérnek a sajátjától, akkor üzleti kapcsolat sem jön létre, ami kiküszöböli a konfliktus lehetőségét is. A hannoveri intézet kutatója szerint bizonyos esetekben egyenesen káros egységes normákat erőltetni, és ez nem csak az üzlet világára igaz: egy jelentős vallási vagy etnikai kisebbséggel rendelkező országban veszélyes lehet bizonyos univerzális előírások erőltetése. Ilyen ország például India, ahol jelentős számú iszlám kisebbség él.A kulturális és az etikai felfogások sokszínűsége viszont sokszor előnyös, akár egy nagyvállalat számára is. George Carpenter, a Procter and Gamble képviselője a cég kínai tapasztalatairól számolt be, ahol a vállalat kínai leányvállalatánál a helyi alkalmazottak az amerikai telephelyeknél jóval gyorsabban valósítanak meg egy-egy projektet, és rövid idő alatt alkalmazkodnak az új kihívásokhoz. Carpenter szerint nemcsak Kínában, hanem más fejlődő ázsiai és dél-amerikai országokban is a munkavállalók sokkal fogékonyabbak a változásokra, és sokkal önállóbbak, mint a fejlett országokban, mivel az ott megjelenő nemzetközi cégek a korábbi üzleti szokásokat teljesen megváltoztatták. Ehhez a sikerhez viszont szükség van azokra az „építőelemekre”, amelyeket a saját kultúrájukból, a saját oktatási rendszerükből hoznak magukkal a helyi alkalmazottak.A BKE Üzleti Etika Központja és az Európai Management Iskolák Szövetsége által szervezett konferenciához hasonló transzatlanti üzleti etikai találkozó a tervek szerint két év múlva lesz az Egyesült Államokban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.