Becsapott magyarok

Pataky István
2000. 10. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Régóta tudjuk, kontinensünk keleti fertályán nem nehéz történelmi, politikai párhuzamokat vonni. Az ismerősnek tűnő friss hírek hallatán először hitetlenkedve kapjuk fel fejünket, aztán gyorsan beugrik: ami ma Szlovákiában történik, az tegnap Romániában már lejátszódott. Pozsonyban hetek óta politikai zsarolással vádolják a Magyar Koalíció Pártját (MKP), mivel annak vezetői azt merték mondani, hogy amennyiben a kormányzati partnerek nem teljesítik az – egyébként a koalíciós programban feketén-fehéren szereplő – vállalásokat, akkor a magyar párt nem szavazza meg a szlovák alkotmány tervezett módosítását. A történet tehát a szlovák közvélemény előtt a „zsaroló” felvidéki magyarokról szól, és nem arról, hogy a Dzurinda-kabinetet támogató parlamenti többség formációi ellenzik egy, a magyarok természetes statisztikai többségét megőrző megye kialakítását. És ez csak az egyik a teljesítetlen magyar elvárások közül, igaz, a legfájóbb. Hiszen az MKP gyakorlatilag feladta autonómiatörekvéseit a kormányzatba való belépésért cserébe, többek között éppen azért, hogy a közigazgatási reform elfogadásakor a szlovák pártok ne vehessék elő tarsolyukból a szeparatizmus jól ismert vádját. A kiút a zsákutcából egyelőre kétséges, hiszen Dzurindáék mögött Meciar egyre fenyegetőbb árnya tornyosul. Kiszállni az Európa által – a magyarok koalíciós részvétele miatt is – elfogadott szlovák kormányzatból, elszigetelődni egy „majdnem demokratikus” hatalom és a tomboló nacionalisták közé szorulva, vagy folytatni még aktívabb politizálással, ha kell, még erőteljesebb kikényszerítő eszközökkel. Továbbra is e két lehetőség között választhat a magyar párt, és egyelőre kitart az utóbbi mellett.A fentebb vázolt helyzetkép Romániában már négy éve ismert. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) bizalommal és a lehető legtermészetesebb módon társult 1996-ban a Ion Iliescu exkommunistáit leváltó pártokhoz, egy csapásra lemosva ezáltal a magyarellenes jelzőt az új vezetésről. Az újabb általános választások előtt másfél hónappal az erdélyi magyarság helyzete ugyan alapvetően jobb, mint mondjuk 1993-ban, de a becsapottság érzése éppoly erőteljesen él az érdekvédelmi szövetség politikusaiban, mint a magyar választókban. A minap az RMDSZ képviselőházi csoportja bejelentette, hogy mindaddig nem vesz részt a törvényhozás munkájában, amíg a testület napirendjére nem tűzi a közigazgatási törvény tervezetét. Az önkormányzati reformokat tartalmazó jogszabály elfogadásával párhuzamosan ismét elakadt az államosított egyházi ingatlanok visszaadásának ügye is. Pedig az RMDSZ vezetése sem vádolható a román közvélemény által elfogadhatatlannak tartott autonómia erőltetésével.Felvidéki és erdélyi magyarok: bizakodás, némi előrelépés majd a becsapottság keserű íze. Magyar párhuzamok a Kárpát-medencében az új évezred küszöbén.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.