Megtorpant forradalom

Pálinkás Ferenc (Jugoszlávia)
2000. 10. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Néhány napig tudta a nagy forradalmi lendület palástolni a szerbiai ellenzéken belüli valós ellentéteket, és egyre több jel figyelmeztet arra, hogy az ellenzéki tömörülést, a DOS-t nehéz lesz egybetartani a decemberre tervezett szerbiai választásokig. Nem téved Vojiszlav Kostunica új jugoszláv elnök, amikor azt állítja, hogy majdnem annyi gondot okoznak neki a barátai, mint az ellenségei. Különösen a Kostunica és Zoran Djindjics demokrata párti elnök közötti ellentétek szembetűnőek. Amíg az államfő a folyamatosság híve, addig Djindjics azonnali megoldásokat akar: rögtön kirúgná a vezérkari főnököt, utcai megmozdulásokkal mondatná le a szerb kormányt és Konstunica konzultációit meg sem várva saját emberét, Mirojug Labust tenné meg a szövetségi kormány elnökének.A hatalmi praktikákban jártas szocialisták ráéreztek a helyzetre, és igyekeznek táplálni az ellentéteket. A pártjukon belüli elégedetlenkedőket egyelőre a főtitkár menesztésével szerelték le, viszont eszük ágában sincs átengedni a szerbiai kormányt. Színlelik ugyan a tárgyalásokat az ellenzékkel, de még azt sem fogadják el, hogy az olyan kulcsfontosságú tárcák, mint amilyen a belügyi, közös ellenőrzés alá kerüljenek.A múlt csütörtöki fordulat utáni napokban úgy tűnt, hogy a G–17-es csoport kezében tartja a dolgokat, erre azonban csattanós választ adott a jegybank régi elnöke, aki azt mondta, hogy elfogadta ugyan a DOS néhány káderjavaslatát, de arról szó sincs, hogy esetleg a G–17-es csoport intézkedéseit hajtaná végre. Ezt lényegében elismerte Mladjan Dinkics, a csoport igazgatója is, aki most egyidejűleg kéri és fenyegeti a régi rendszer tisztségviselőit: ne játsszák el a fellendülés történelmi esélyét azzal, hogy halogatják a hatalom átadását.A szerbiai ellenzéket ilyen körülmények között két dolog tartja talpon. Az egyik a sajtó, amely még mindig teljes egészében mögötte áll, a másik pedig a nemzetközi közösség. A külföldi diplomaták továbbra is egymás kezébe adják a kilincset Belgrádban. Így megvan a remény arra, hogy a pislákoló forradalmi lendület és az ígért segély együtt tudja tartani az ellenzéket addig, amíg a szocialisták végleg szétesnek. Ezután elképzelhetetlen egy visszarendeződés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.