Nincs túlfűtöttség

2000. 10. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Meglepően jók voltak az augusztusi makroadatok – mondta Oblath Gábor a Kopint-Datorg új konjunktúrajelentésének tegnapi ismertetőjén. A kutatóintézet igazgatója kiemelte, hogy a szolgáltatások mérlege a külkereskedelmi egyenlegben javult, miközben az áruforgalmi mérleg nem romlott tovább. Ugyanakkor a portfólióbefektetések csökkenése is mintha megállni látszana – jegyezte meg –, a közvetlen külföldi tőkebefektetések pedig egyértelműen növekednek. Azt, hogy előrejelzéseik a három hónapival ezelőttihez képest nem változtak, az intézet kutatói azzal magyarázzák, hogy a kedvező devizaforgalmi adatokat meg kell erősítenie a vámstatisztika alapján számolt kereskedelmi mérlegnek is. Ráadásul még bizonytalan, mekkora lesz a profitkivonás mértéke decemberben. A kedvező adatok között nem számít jó hírnek az inflációcsökkenés megtorpanása, de – egyes nemzetközi intézmények véleménye ellenére – a Kopint-Datorg szakértői úgy látják, nincs jele a gazdaság túlfűtöttségének. A mutatók inkább azt valószínűsítik, hogy a gazdaság bővülésének üteme a jelenlegi szinten stabilizálódik a következő években.A jelentésben közzétett számítások szerint csaknem 86 milliárd forinttal járult hozzá a magyar külkereskedelmi mérleg hiányához a cserearányok (az import- és az exportcikkek árarányának) romlása 1999 és 2000 első fél éve között. Az arányromlás mögött a megnövekedett olajárak és az erősödő dollár áll. Az adatok szerint a cserearányromlást ebben az időszakban az importnál gyorsabban növekvő exportmenynyiség sem tudta ellensúlyozni. A Kopint-Datorg szerint az olaj magas világpiaci árának oka valószínűleg nem a kitermelő országok oldalán keresendő, hanem a kis készletekben és az utóbbi években lecsökkent finomítói kapacitásokban. A távolabbi határidőre szóló olajárak már régóta mindig alacsonyabbak, mint a közelebbi szállítások árfolyama, ezért az olajipari vállalatok nem tartották kifizetődőnek a nagy készleteket. A meredek áremelkedéshez járult hozzá az is, hogy a tavalyi 10 dolláros kiindulópont példátlanul alacsony volt, ha figyelembe vesszük az inflációt is. Az általános áremelkedés számításba vételével az is elmondható, hogy a jelenlegi olajárak reálértékben jóval alacsonyabbak, mondjuk, az 1981-es árfolyamnál. A Kopint-Datorgnál úgy vélik, hogy az olajár hatása inkább rövid távú.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.