Tabut döntő vizit

2001. 06. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

II. János Pál pápa újra repülőre száll, hogy történelme során először Ukrajna is vendégül láthassa a katolikus egyházfőt. A szívélyes fogadtatás biztosított az állami vezetők részéről, de egyáltalán nem biztos, hogy a „nem hivatalos” Ukrajna is örül a vizitnek.A római katolikus egyház és az ortodox keresztények ellenségeskedése nem új keletű. Az 1054-es nagy egyházszakadás óta nem tud megbékélni egymással a bizánci rítusú és a latin egyház. Ukrajna nagy része ortodox kereszténynek vallja magát, igaz, kétféle vezetőség felügyel rájuk. A szovjetek uralmának megdőlése után ugyanis létrejött a kijevi patriarchátus. Ez viszont egyáltalán nem tetszett a moszkvai pátriárkának, hiszen egész addig ő volt „minden ukránok pátriárkája” is, minden vetélytárs nélkül. Most kétes értékű egységnek örülhet a kettéosztott görögkeleti lakosság: nem akarják a gyűlölt nyugati egyházfőt, hogy elhozza hozzájuk eszméit.Tovább bonyolítja a helyzetet a jelentős görög katolikus lakosság. Ők a legnagyobb görög rítusú latin egyháznak számítanak. Egyike annak az öt irányzatnak, amelyek elfogadják a pápa elsőbbségét, a latin dogmákat, de saját, görög liturgiájuk szerint tartják szertartásaikat. A többi négy vallás, az alexandriai, az antiókiai, a káldeai és az örmény katolikusok jóval kevesebben vannak. Ukrajna lakosságának tíz százaléka vallja magát görög katolikusnak. Rajtuk kívül jelentős római katolikus lakosság is megtalálható az országban, természetesen a kárpátaljai régióban. A helyi magyarság nagy része ugyan református (azaz nem fogadják el a pápa primátusát), de mégis a nyugati kereszténység végvárát alkotják.A két vallási vezető még sohasem találkozott egymással. Bár már majdnem ezer év eltelt a szkizma óta, a „hadállások” megmerevedtek, és egyik vallás sem kívánja „mostohatestvérét” – vagy annak képviselőjét – hazájában fogadni. Az ortodox vezetés különösen azért aggályoskodik, mert a nyugati kereszténység előretört a vallások közötti rangsorban. A keleti dominanciájú országokban is épülnek a rendházak, templomok, egyházi iskolák – emiatt úgy érzik, a latin vezetés megpróbálja „bedarálni” az óhitűeket, hogy még nagyobb hatalomra tegyen szert. A sok sérelem után kifejezetten provokatívnak tartják a pápalátogatást. Ezzel szemben II. János Pál „történelmi” találkozóra indult, amely akár jól is sikerülhet, és egy sikeres megbeszélés előkészíthetné a találkozót II. Alekszijjel. A Bizánci Császárság idejében gyökerező ellentéteket a jelenkorban megoldani kész egyházi képviselők most arra várnak, hogy az a bizonyos „i” betű már ne állhasson közéjük, és imáik meghallgatásra találjanak, miszerint valóban eljön az egyház teljes egysége.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.