Több gabona támogatás nélkül

Nagy Ottó
2001. 06. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Semmiféle intézkedés nem született eddig az idei évre vonatkozóan a gabonatermékek piacszabályozására, ami miatt rendkívül nehéz helyzetbe kerülhetnek a gabonatermelők – jelentette be tegnap Tóth István, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) titkára, a szervezet gabonaválasztmányának ülésén. Hozzátette: ezért sürgetik, hogy az agrártárca napokon belül hozzon konkrét intézkedéseket, vagyis a közraktárban tárolt gabona után felvehető hitel kamattámogatását a jelenleg érvényben lévő 40 százalékról, emelje a múlt évben adott 100 százalékra, a közraktári tárolási költségek támogatásához pedig biztosítsa a – tavaly szintén adott – hetenkénti és tonnánkénti 15 forintos támogatást.Becslések szerint szemben a tavalyi 3,7 millió tonnával, idén ötmillió tonnás búzatermés várható, amihez még az egyéb kalászosok kétmillió tonnás produktuma is társul. Az adatokat a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium szakemberei is megerősítik, sőt a tárca szakértői az agrárgazdasági tanács elé terjesztették a támogatási rendeletet, amivel a tanács és a társminisztériumok egyetértettek, azok azonban csupán technikai okok miatt nem kerültek kihirdetésre – mutatott rá Tóth István.Az ülésen több termelő is megerősítette, hogy a jó terméskilátások miatt a felvásárlók nyomott áron kívánják megvenni a búzát, írásban nem kötnek szerződést, és szóban is csak 18-20 ezer forint körüli tonnánkénti árat ajánlanak, ami még az önköltséget sem fedezi. Sürgették azt is, hogy a piacszabályozás legyen átláthatóbb és korszerűbb, a minisztérium hirdessen minden évben irányárat. Tóth István szerint az étkezési búzáért a termelőknek tonnánként 26-27 ezer forintot kellene kapniuk, hogy némi nyereséget is realizálhassanak. Hozzáfűzte: ennél alacsonyabb árakat a világpiaci árak sem indokolnak, amelyek szintén hasonló szinten vannak. Észak-Amerikában és Franciaországban roszszak a búza terméskilátásai, a franciák 30 százalékos terméscsökkenést prognosztizálnak, ami mindenképpen keresleti piacot, tehát magasabb árakat eredményez – tette hozzá.A mezőgazdasági termelői árak az első négy hónapban 21 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet, áprilisban az éves emelkedés 18 százalék volt – áll a Központi Statisztikai Hivatal tegnapi gyorsjelentésében. Az idén január–áprilisban a növénytermesztési és kertészeti termékek termelői ára 19,5 százalékkal, az élő állatoké és állati termékeké pedig 23,2 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához viszonyítva. A gabonafélék ára 47,5 százalékkal nőtt, az átlagosnál nagyobb mértékben növekedett a kukorica, a takarmányárpa és a zab átlagára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.