Új felszámolói törvénycsomag

2001. 06. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Új felszámolói névjegyzék jóváhagyása, egységes hitelezővédelmi és fizetésképtelenségi törvény megalkotása, továbbá szakmai kamara felállítása szerepel abban a törvénycsomag-tervezetben, amelynek mielőbbi elfogadását sürgeti a Felszámolók Országos Egyesülete (FOE).Még ebben a ciklusban szentesíthetné a parlament a felszámolói törvénycsomagot – a FOE reményei szerint –, a legrosszabb esetben pedig az új, fizetésképtelenségi jogszabály léphetne hatályba 2002-ben. A felszámolók elkészítették az új névjegyzéküket is, amely értesüléseink szerint a Pénzügyminisztérium (PM) szakmai jóváhagyására vár jelenleg. Az elképzelések szerint a felszámolók kamarája területi alapon működne, képzést biztosítana tagjainak, eljárna etikai kifogások kapcsán, továbbá hatékony kapcsolatokat ápolna bíróságokkal és a nyomozó hatóságokkal – mondta érdeklődésünkre Molnár György elnök. Szerinte a PM szakértői, továbbá a csőd-, a felszámolási és a végelszámolási ügyekben érintett bírák és hatóságok is támogatják az új jogi szabályozást.Visszatérve a törvénycsomag-tervezet kétségkívül legnagyobb tételét jelentő, a csődtörvényt váltó új fizetésképtelenségi törvényre: az új felszámolói alkotmányra azért van szükség, mert az EU-ban is más szemléletű jogi szabályozás alakult ki a korábbihoz képest, arról nem is beszélve, hogy a hazánkban regisztrált ügyekhez nem igazodtak még a bírák, illetve a nyomozó hatóságok sem. Az 1991-ben elfogadott, többszörösen módosított csődtörvény végrehajtása így számos ponton „vérzik”. Évente csaknem ezer peresített ügy kerül például a Legfelsőbb Bíróság elé, ahol is két bíró foglalkozik velük. Bár hozzávetőleg két év alatt futnak le a fizetésképtelenség okán indított ügyek, ez csak ahhoz „elég”, hogy „kimentsék” a cég vagyonát. Az APEH Bűnügyi Igazgatósága idén hozzávetőleg kétezer nyomozást indít csődbűntett miatt. Új elem az is, hogy a hitelezőket egységesen kezelnék, csak azok kerülnének kedvezményezett helyzetbe, akik követeléseik fedezetét a fennálló törvények alapján időben és kellő gondossággal biztosították az adós vagyonára alapozva.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.