Forintos pénztárgépek

2001. 07. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Noha alkalmasint elfogadnak idegen valutát a Balaton környéki vállalkozók, a nyugtát forintban állítják ki, mert nem rendelkeznek valutabizonylat nyomtatására alkalmas pénztárgépekkel. A pénzügyminiszter azt ígérte: kedvezményekkel támogatják a beszerzést. Bár a pénzügyminiszter, Varga Mihály személy szerint még nem próbálkozott idegen pénznemben fizetni, úgy tudja, hogy a devizaliberalizáció óta kevesen éltek a külföldi fizetőeszköz ajánlásával vagy elfogadásával a Balaton környékén. Magyarországon továbbra is a forint marad a törvényes fizetőeszköz.A devizaliberalizáció nem sok változást hozott a Balaton-parti csárdáknál: a vendéglősök eddig is rugalmasan kezelték a devizajogszabályokat. Ha egy vendégnek nem volt kellő mennyiségű forintja számlája kiegyenlítéséhez, fizethetett márkában – mondta egy csárdatulajdonos, hozzátéve, hogy bármilyen pénznemmel fizessenek is, a számlát forintban állítják ki: a pénztárgépek ugyanis ma még csak „magyarul beszélnek”, és csak a forintot ismerik.A hét balatoni szállodát üzemeltető Hunguest Hotels Rt. legnagyobb egységében, az Ezüstpart Szállóban kétféle elszámolással dolgoznak. Az úgynevezett beutaztatásos csoportok után a külföldi utazási iroda valutával fizet, és az egyéni (magyar és külhoni) vendégtől is elfogadnak valutát, ha a szálláshoz kapcsolódó szolgáltatást vesz igénybe, tehát ha az éttermi és egyéb költség ráterhelhető a szobaárra. Az Ezüstpart bárjában, emléktárgy boltjában vagy a parti büfénél egyelőre a forint a hivatalos fizetőeszköz – közölték a szálloda kereskedelmi osztályán.– Kivételes esetben elfogadtunk eddig is külföldi fizetőeszközt. Adott esetben, ha egy német turistánál nem volt elegendő forint az üzemanyag ellenértékének kiegyenlítéséhez, pótolhatta márkával a különbözetet. Minden reggel tájékozódunk a napi valutaárfolyamról, tehát pontosan át tudjuk számolni a forintot márkába vagy fordítva – válaszolta kérdésünkre az egyik multinacionális cég töltőállomásának kútkezelője.Az üzemanyag-forgalmazó társaság egyik főembere szerint nincs igény arra, hogy benzinkútjaiknál hivatalos fizetőeszközzé nyilvánítsák a valutákat, egyébként pedig külön gondot jelentene számukra a pénzszállítási rend megváltoztatása is. Ez idő szerint ugyanis a pénzszállítóval csak forintra szóló szerződésük van, más valuta szállítása többe kerülne, nem is szólva az átváltás költségeiről. Varga Mihály pénzügyminiszter álláspontja szerint a kiskereskedelmi és a szolgáltatási szférában használt pénztárgépeket mielőbb ki kell cserélni, mert azok jelenleg csak forint alapú nyugtát képesek kiállítani.– Hogy ne jelentsen ez nagy ráfordítást a kisvállalkozók számára, azon leszünk, hogy a valutanyugtát is adó pénztárgépek beszerzését kedvezményekkel segítsük – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek. Elmondta még: devizaliberalizáció legalább tizenhét törvény-, több kormány-, illetve minisztériumi és jegybanki rendeletmódosítást igényel. Ezek előreláthatólag egy törvénycsomagban, ősszel kerülnek a kormány és a parlament elé.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.