Az off-shore cégek pénzmosodák?

Világszerte száznál is több, adóparadicsomnak definiálható off-shore „övezet” kínál adómentességet, kedvező adófizetési alternatívákat, esetleg névtelen bankszámlákat. A tőkés társaságok a cégcsoporton belüli keresztbe számlázásra használják leginkább az off-shore vállalkozásaikat. A Nemzetközi Valutaalap a pénzmosási lehetőség egyik verziójának tekinti az off-shore cégek működtetését, az OECD szerint egyértelműen káros adóverseny alakult ki miattuk.

2001. 08. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Off-shore: ez a kifejezés a gazdaságban adójogilag „területen kívülit” jelent. Lényegében olyan vállalkozást, amelyet valamely országban bejegyeznek, de ott nem folytat gazdasági tevékenységet. Ehhez a fogalomhoz szorosan kötődik az adóparadicsom elnevezés is, amely azokat az államokat jelöli, ahol az ott bejegyzett off-shore cégek számára rendkívül széles adókedvezményeket biztosítanak. Ezeknek a társaságoknak a székhelyük szerint fizetendő adóterhei minimálisak, továbbá nyereségadó általában nincs. Világszerte jelenleg száznál is több adóparadicsom nyújt kedvezményeket off-shore cégeknek. Miután az off-shore vállalkozások az adott országban nem végezhetnek gazdasági tevékenységet, nehezen lehet nyomon követni, hogy milyen forgalmat bonyolítanak le. A tőkés társaságok főként a cégcsoporton belüli keresztbe számlázásra „szakosítják” off-shore cégeiket. A produktumot előállító anyavállalatok a keletkezett nyereséget leginkább úgy csökkentik, hogy nagy összegeket utalnak át off-shore cégeknek, amelyet költségként tudnak lekönyvelni.
A pénzmosás lehetséges formájának tekinti a Nemzetközi Valutaalap az off-shore cégek működtetését, míg az OECD szerint kifejezetten káros adóversenyhez vezet az off-shore cégeknek nyújtott kedvezmény. Az OECD deklarálta azt is: az adóparadicsomok felelősek a fejlődő országokban kialakult financiális krízisért. Nem véletlen, hogy a kontrollálhatatlan tranzakciók miatt az off-shore cégek gyakran a nemzetközi gazdasági szervezetek látókörébe kerülnek.
Az 1994-es társasági adótörvény módosítása után egy preferenciális adórendszer alakult ki Magyarországon, amely háromszázalékos társasági adókulcsot jelent azoknak a vállalatoknak, amelyek külföldön végeznek tevékenységet. A Pénzügyminsztériumban (PM) ezzel kapcsolatosan megtudtuk, hogy ez nem hazai specialitás, miután az Európai Unió számos tagállamában találhatunk hasonló preferenciális adórendszereket. A külföldi befektetők csábítása az elsődleges szempontja ennek a kedvezménynek, és több olyan esetről számoltak be a PM-ben, miszerint ezt az adórendszert kihasználó vállalatok hazánkban később termelőegységeket hoztak létre. Bár ezt a konstrukciót off-shore-nak szokás definiálni, a valóságban ezek mégsem klasszikus off-shore cégek, miután számos kritériumnak kell megfelelniük Magyarországon; részvénytársasági vagy kft. formában működhetnek, könyveiket kettős könyvviteli rendszerben kell hogy vezessék, és mérleg szerinti eredményüket is publikálniuk kell.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.