Dunaferr-gate: parlamenti vizsgálat

Az Országgyűlés gazdasági bizottsága tegnapi ülésén megalakította a Dunaferr-albizottságot, amely azt vizsgálja majd, jogszerűen és gazdaságosan kezelte-e a Dunaferr csoport, illetve a menedzsment a rá bízott vagyont.

2001. 08. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap az Országgyűlés gazdasági bizottsága megszavazta a Dunaferr-albizottság létrehozását, amelynek elnöke a fideszes Márton Attila lett.
A testület a Dunaferr Rt. jelenlegi és korábbi vezetőit is meghallgatva vizsgálja meg az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. által a Dunaferr vezetésével 1996-ban kötött vagyonkezelői szerződés létrejöttének és teljesítésének körülményeit: az jogszerű volt-e, ha pedig nem, akkor milyen kár érte az államot. Latorcai János, a gazdasági bizottság elnöke tegnap felhívta a figyelmet arra, hogy olyan állami tulajdonban lévő társaságról van szó, amely leányvállalatait konszernként irányította. Míg az acélgyártást végző cégek állami tulajdonban maradtak, és rendre veszteséget produkáltak, addig a kereskedelemmel foglalkozó, illetve a Dunaferrnek különféle szolgáltatásokat nyújtó cégek komoly nyereségeket könyvelhettek el, így abból osztalék címen részesedhettek. A Dunaferrhez tartozó társaságokban kereszttulajdonlások jöttek létre, és a menedzsmenthez tartozó vezetők magánszemélyként érdekeltté váltak.
Az Országgyűlés gazdasági bizottságának határozata értelmében a tegnap létrehozott Dunaferr-albizottság nyolctagú lesz, miután a szocialisták javaslatára nemcsak a Fidesz, hanem az MSZP is két-két tagot delegálhat a testületbe, rajtuk kívül a parlament többi frakciója egy-egy honatyával vesz részt a munkában. A gazdasági bizottság ülésén mind az ellenzéki, mind a kormánypárti képviselők egyetértettek a Dunaferr-bizottság megalakításában.
A gazdasági bizottság tegnapi ülésén meghallgatta a Magyar Nemzeti Bank (MNB) tavalyi évi működéséről szóló beszámolóját is. Járai Zsigmond, az MNB elnöke elmondta, hogy tavaly az importált infláció miatt volt magas a drágulás mértéke, ugyanakkor a hazai bankrendszer 106 milliárd forintos nyereségszintet produkált, és 47 százalékkal nőtt a lakossági hitelállomány. A 2001-es esztendő végére 7-8 százalékos infláció prognosztizálható, míg a jövő év végére 4,5 százalékos lesz a pénzromlás mértéke. Járai úgy tartja, sok száz hazai közepes vállalkozásnak kellene megjelennie az értéktőzsdén ahhoz, hogy újra „izgalmas” legyen a kereskedés. A sávszélesítés jelenleg 8-9 százalékon ingadozik a középértékhez viszonyítva, a forinterősödés esetleges kellemetlen hatásaival pedig megbirkózik a magyar gazdaság – tette hozzá a jegybank elnöke, aki elmondta azt is, hogy a CW AG ügyében az MNB vállalja az együttműködést a nyomozó hatóságokkal, jelenleg az ügyészség vizsgál-ja a bécsi bank korábbi vezérigazgatójának 100 millió forintos sikerdíját, a hitelintézet egyébként még 2000-ben is 5,4 milliárd forintos tőkeveszteséget okozott az MNB-nek.
Berényi Lajos, a Közbeszerzések Tanácsa elnöke a gazdasági bizottság ülésén kifejtette, hogy a közbeszerzési eljárások volumene idén már meghaladta a 600 milliárd forintot, és az ebben részt vevők 60 százaléka már hazai vállalkozás volt. Jövőre várhatóan már „elektronikus pályázaton” is lehet közbeszerzésekre jelentkezni – fűzte hozzá.

Zarándok János, a polgárdi Mészkő és Dolomit Kft. vezetője szerint az általa irányított céget Orbán Győző, a miniszterelnök édesapja döntése miatt szorították ki az autópálya-építésből. A vállalkozó erről az MSZP-s és SZDSZ-es képviselőkből álló munkacsoport tegnapi ülésén beszélt, amelynek egyik vezetője, Bauer Tamás tanulságosnak és érdekesnek minősítette a vállalkozó tájékoztatását. Zarándok kizárólagos beszállítói jogának megszüntetését a gazdasági ésszerűség diktálta, ugyanis Orbán Győző bányája 1999-től a Mészkő és Dolomit Kft. árainál körülbelül tíz százalékkal olcsóbban szállított dolomitot a Dunaferrnek – reagált lapunknak közleményben a dunaújvárosi nagyvállalat.

Márton Attila szerint bizonytalan jogi és gazdasági viszonyok jellemezték a Dunaferr Rt. működését – mondta a Magyar Nemzetnek a tegnap megalakított parlamenti Dunaferr-albizottság fideszes elnöke, aki szerint a vállalatcsoporton belüli gazdálkodás első pillantásra áttekinthetetlennek tűnik, ezért nehéz feladat előtt áll a testület. Meg kell vizsgálni, hogy miért kellett a vagyonkezelést „kiadni”, és milyen jellegű gazdálkodás folyt a cégcsoporton belül, indokolt volt-e a sikerdíjosztás a menedzsment számára, és a céggyarapodást milyen körülmények között érték el Dunaújvárosban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.