Szeptembertől lényegében az állam garanciát vállal az egyszerűsített felszámolások máshonnan nem fedezhető költségeinek anyagi fedezetére, ha már sem a hitelezők által befizetett összeg, sem pedig a megmaradt vagyon nem nyújt erre lehetőséget. A biztosok tehát nem fognak „ingyen” dolgozni. A minimumtarifa kiegészítésére egy-egy esetben százezer forint jut. Ez a konstrukció egyébként nem más, mint a díjkiegészítési alap állami feltöltése.
Ezt a verziót még inkább támogná a szakma, ha a „lecsupaszított” és vagyontalan, ugyanakkor sok teendőt jelentő társaságok esetében a limit összege magasabb lenne – mondták érdeklődésünkre a megkérdezett biztosok, akik szerint néhány jelentős állami vállalatot leszámítva, nincs már „értékes falat” a piacon, s nem üzlet felszámolónak lenni. Mindazonáltal egyértelműen üdvözlik a szakemberek azt a változást is, hogy módosul a hitelezők közötti, úgynevezett kielégítési sorrend, az ősztől tudniillik a kis- és középvállalkozások tartozásai megelőzik a köztartozásokat.
Molnár György, a Felszámolók Országos Egyesületének (FOE) elnöke korábban lapunknak a témával kapcsolatosan úgy nyilatkozott, hogy egységes fizetésképtelenségi törvény megalkotása lenne a célszerű. Az Európai Unió tagállamainak többségében már ilyen jogszabály határozza meg az anyagi értelemben bajba jutott vállalkozások sorsát. A FOE szakértői kidolgozták saját elképzelésüket, miszerint a bíróságoktól a hitelezők közössége/választmánya venné át a fontosabb döntési jogosítványokat, hiszen az esetek zömében nemcsak az adós, hanem a hitelező is felelőssé tehető a fizetésképtelenség kialakulásáért. Az új törvény kiterjedne a magyarországi vállalkozások többségét jelentő egyéni vállalkozókra is.
A pénzügyi tárcánál, ahol jelenleg zajlik a felszámolói névjegyzék megújítása, azzal kalkulálnak, hogy koncentráció lesz ezen a piacon. A kisebb társaságok megszűnnek, esetleg beolvadnak nagyobb felszámolócégekbe.
A felszámolócégek száma 1992-ben, az azóta már többször módosított csődtörvény hatálybalépése után megközelítette a kétszázat, majd az 1997-es törvénymódosítás után 133-ra csökkent. A Felszámolók Országos Egyesületétől megtudtuk, hogy jelenleg 123 cég szerepel a felszámolói névjegyzékben, ebből pedig 105 tagja az egyesületnek. Jelenleg a felszámolók harminc százaléka folytatja le az eljárások 70 százalékát.
Soltész Miklós alaposan eligazította Mellár Tamást: ezért sem fognak önök bekerülni a következő parlamentbe