Gyógycentrum Mátraderecskén

Mátraderecske szeretné kiaknázni a település nem mindennapi gyógyturisztikai adottságát, a föld mélyéből feltörő gáz gyógyító hatását. Hozzávetőleg 400 millió forintba kerül az a gyógycentrum, amelyet a község képviselő-testülete megálmodott. A projektet a Széchenyi-terv turizmusfejlesztési programjára; az elnyerhető állami forrásokra alapozza a település.

2001. 08. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Saját beruházásban, ám jelentős állami szerepvállalás mellett kíván az önkormányzat gyógycentrumot létesíteni, mondta Zám Ferenc polgármester. Az elképzelések szerint naponta háromszáz beteget lát majd el a komplexum, és a speciális szén-dioxid-fürdő mellett lesz ivókúra, termálvízi ellátás, továbbá laborvizsgálat is. A helyi önkormányzat jelenleg is üzemeltet nonprofit vállalkozásban egy gyógyító intézményt, ám a megnövekedett igények miatt az szűkössé vált. Eddig egyébként nyolcszáz beteget kezeltek a mátraderecskei szén-dioxidos szárazfürdőben, amely tavasztól őszig várja a pácienseket. A forgalom egyre nagyobb, hiszen a betegek, meggyőződve a kúrák jótékony hatásáról, jó hírét keltik a mofettának. A fájós lábú, idős emberek órákat utaznak naponta, és szűkös nyugdíjukból is kifizetik a néhány száz forintos belépőt, hogy tüneteiket enyhítse a fürdő.

Mátraderecskén már hatvan éve is ismerték a gázszivárgás jelenségét, patakban, kutakban „jött” fel a gáz, amelytől a házak pincéjében megfulladtak a kisebb háziállatok. A mátraderecskeiek később megtanultak együtt élni azzal, hogy itt akár a vízóra aknájába való leereszkedés is életveszélyes lehet. Geológusok és fizikusok 1992-ben kezdtek kutatni a mátrai településen, amikor a földtanilag speciális fekvésű helyeken erőteljes, fokozódó szivárgást észleltek. Mint kiderült, a 93–95 százalékban szén-dioxidot, 3–5 százalékban pedig metánt tartalmazó gáz 800–1000 méter mélyről tör elő a föld alól a nagy szerkezeti törések mentén. A Heves megyei település polgárai – ha községük Ausztriában vagy Németországban volna – kiválóan megélhetnének a szén-dioxidos szárazfürdőre épülő gyógy-idegenforgalomból. Jelenleg azonban még bevételt sem hoz a mofettagáz, amely elsősorban az érszűkületes betegek gyógyulását segíti elő. Ha megvalósul a fejlesztés, a falu gazdasága is fellendülhet, remélik a helybéliek.

Magyarország első mofettáját 1994-ben alakították ki a szakemberek által kimélyített kutatógödörben, amely fölé az önkormányzat egy alig több mint ötven négyzetméteres faházat építtetett. A gáz gyógyászati hasznosítására szakmai munkacsoport alakult, amelynek tagjai az erdélyi Kovásznán, illetve Ausztriában tanulmányozták e kezelési forma lehetőségeit. A természetes szén-dioxidos szárazfürdőt mofetta formájában régóta használják a gyógyászatban, elsősorban szív- és érrendszeri betegségek, reumás bántalmak, nőgyógyászati megbetegedések kezelésére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.